Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Чаневски со најдобрата одбрана на колото во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во претпоследниот натпревар оваа сезона во Лигата на шампионите Еурофарм Работник загуби на гостувањето кај Кокс со резултат 23:21. Голманот на битолскиот клуб, Градимир Чаневски...
Ракомет Спорт

Поразите го земаа данокот, Алушовски повеќе не е тренер на Работник

Слободен печат
Управата на РК Еурофарм Работник денес спогодбено ја прекина соработката со тренерот Стевче Алушовски. Причина за отказот на Алушовски се слабите игри во Лигата на...
Ракомет Спорт

Металург ја заврши европската авантура

Слободен печат
Екипата на Металург ги заврши настапите во ракометна Европа уште на стартот. „Металурзите“ во реваншот од третото квалификациско коло од ЕХФ-Купот против Горење одиграа 23:23....
Ракомет Спорт

Ристовски ја одведе Бенфика во групите на ЕХФ купот! (ВИДЕО)

Слободен печат
Борко Ристовски во самиот финиш од средбата успеа да одбрани два пенали, што беше голем и клучен придонес на крајот неговата Бенфика да обезбеди настап...
Ракомет Спорт

Савовски: Во последните пет минути како да не бевме на теренот!

Слободен печат
По повеќе од две години Вардар се враќа без бодови од Брест од дуелите со Мешков во ЕХФ Лигата на шампионите. „Црвено-црните” загубија со 31:22...
Ракомет Спорт

Кил, Кјелце, Веспрем не биле случајни, и Мешков е „велесила“ за Вардар!

Слободен печат
Македонскиот и европски шампион претрпе нов четврти пораз сезонава во Лигата на шампионите, откако денеска во Белорусија во рамките од деветтото коло загуби убедливо од...
Ракомет Спорт

Георгиевски прв стрелец во европскиот Челинџ куп

Слободен печат
Во петокот на првиот меч од третото коло „условно“ како домаќин славеше ЧСМ Букурешт со 34:28 против Машека, а на денешниот реванш иако поразен со...
Ракомет Спорт

СЕХА: И „плус пет“ не беа доволни за триумф на Еурофарм Работник

Слободен печат
Во својот седми натпревар оваа сезона во СЕХА Газпром лигата составот на Еурофарм Работник загуби на гостувањето кај Метаплопластика со 27:26. После првото полувреме битолчани...
Ракомет Спорт

Прва победа за сениорките на турнирот во Анталија

Слободен печат
После ремито со Италија, најдобрата женска ракометна репрезентација денеска на турнирот во Анталија убедливо триумфираше над Б националниот тим на Турција со 37:19. После првото...
Ракомет Спорт

ЛШ: Вардар без Дисингер и Горбок по бодови во Брест

Слободен печат
Денеска од 17.30 часот по македонско време екипата Вардар ќе го одигра претпоследниот натпревар за годинава во Лигата на шампионите, „црвено-црните“ гостуваат во Белорусија кај...