Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Брестовац: Сакам Кире да игра цел натпревар, но мора да бидеме реални дека има 40 години

Слободен печат
Селекторот Данило Брестовац, на подготовките во пресрет на настапот на Европското првенство, контролните натпревари ги играше без капитенот Кире Лазаров. Лазаров и останатите интернационалци добија...
Ракомет Спорт

На првиот настап со Украина без Крстевски и Серафимов

Слободен печат
Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац го одреди тимот од 16 ракометари кои ќе настапат на утрешниот натпревар од првото коло на Европското...
Ракомет Спорт

ЕП 2020, Ѓоргоноски: Главен проблем на македонската селекција е играта во одбраната!

Коминовски Фидан
Горан Ѓоргоноски (40), поранешен македонски репрезентативец и екс ракометар на Металург вели дека дефанзивниот дел е ослабен поради повредата на Велко Маркоски кој со топка...
Ракомет Спорт

Почнува ракометната треска: Србите против Белорусија, екс-ју битка во Грац!

Слободен печат
Со натпреварите Белорусија – Србија и Германија – Холандија вечер од 18 часот и 15 минути ќе биде отворено Европското ракометно првенство за мажи. Mакедонската...
Ракомет Спорт

ЕП 2020, Андоновски: Украина ќе биде добро „загревање“, поддршка за златните момчиња, напред Македонија!

Горан Андоновски, поранешен репрезентативец на Македонија, учесник на нашите први европски (Италија 1998) и светски првенства (Египет 1999), екс тренер на РК Охрид, ексклузивно за „Слободен...
Ракомет Спорт

Брестовац во Виена оди со 18 ракометари, отпадна Костески

Слободен печат
Селекторот на македонската ракометна репрезентација Данило Брестовац ги одреди 18. ракометари кои ќе бидат дел од репрезентацијата на Европското првенство кое ќе се игра во...
Ракомет Спорт

Дефинитивно без Велко Марковски на ЕП

Слободен печат
Македонската ракометна репрезентација и дефинитивно ќе мора да настапи без Велко Маркоски на Европското првенство. Како што информираат од РФМ, денеска се направени последните испитувања...
Ракомет Спорт

ЕП 2020: Досегашните пресметки против Украина, Чешка и Австрија! (ВИДЕО)

Слободен печат
В четврток официјално почнува 14. по ред Европско ракометно првенство (9-26 јануари) во машка сениорска конкуренција, а за македонската репрезентација ќе стартува в петок. Избранивите...
Ракомет Спорт

Жељко Бабиќ на клупата на РК Еурофарм Пелистер

Слободен печат
Ракометниот клуб на Еурофарм Пелистер ја информира јавноста дека нов тренер е Жељко Бабиќ, поранешен селектор на хрватската ракометна репрезентација. На клупски план 47-годишниот стратег...
Ракомет Спорт

Вардар пронајде нов голман во Франција!?

Слободен печат
Актуелниот бранител на титулата во Лигата на шампионите, Вардар за пет дена ќе ги започне зимските подготовки. Новиот тренер Стевче Алушовски ќе прозива на 13...