Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Светското првенство за ракометарките започна со сензационален пораз на шампионките

Слободен печат
Актуелните светски шампионки, ракометарките на Франција доживеаја вистински шок на стартот од Светското првенство во Јапонија губејќи од Јужна Кореја со 29:27. Одлучувачкиот пресврт со...
Ракомет Спорт

Тешки обвинувања за Вујо мајсторе: Им земал по 300 евра на ракометарите

Слободен печат
Ракометната федерација на Словенија неочекувано одлучи да го отпушти Веселин Вујовиќ на 40-тина денови пред стартот на Европското првенство, а одлуката ја обрасзложија со тоа...
Ракомет Спорт

Стоилов: Нашите голмани не се на потребното ниво

Слободен печат
В недела од 17.00 часот пред полните трибини во СЦ „Јане Сандански“, македонскиот и европски шампион Вардар ќе го одигра последниот натпревар за годинава во...
Ракомет Спорт

Битола и официјално го доби клубот РК Еурофарм Пелистер

Слободен печат
Утрово во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер. Во изминатите месеци...
Ракомет Спорт

Лазаров е класа, гол во последната секунда за триумф на Нант! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во рамките од 11. коло во најсилното француско првенство екипата на Нант во еден крајно драматичен натпревар триумфираше на гостувањето кај Шамбери со резултат 28:29....
Ракомет Спорт

Мојсов: Многу ни е тешко, но ќе одиграме максимално против Шпанците!

Слободен печат
Својот последен натпревар од групата „Ц“ во ракометната Лига на шампионите Еурофарм Работник ќе го одигра против шпанската екипа на Бидасоа Ирун в сабота од...
Ракомет Спорт

Македонска пресметка во ЕХФ Купот, Лазаров против Кузмановски

Слободен печат
Денеска со ждрепка беа извлечени групите за новата натпреварувачка сезона во ЕХФ купот каде што ќе играат и тројца македонски репрезентативци. Магдебург од Германија на...
Ракомет Спорт

Македонска ракометарка во Романија вмешана во допинг скандал!

Слободен печат
Три ракометни репрезентативки на Романија нема да играат на Светското првенство во Јапонија, тие се Кристина Ласло, Бјанка Базалиу и Дацијана Хосу. Според романскиот веб...
Ракомет Спорт

Вујовиќ не е повеќе селектор на Словенија

Слободен печат
Денеска словенечката ракометна федерација објави дека Веселин Вујовиќ нема повеќе да ја води најдобрата машка ракометна репрезентација. Екс тренерот на македонскиот и европски шампион Вардар...
Ракомет Спорт

Ракометарките победнички го завршија настапот во Анталија

Слободен печат
Женската ракометна репрезентација на Македонија со триумф во последното коло го заврши настапот на меѓународниот турнир кој се одржа во Анталија, Турција. Ракометарките денеска со...