Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски
Веб порталот на „Слободен печат“ направи ексклузивно интервју со тренерот на ракометниот клуб Охрид, Раде Стојановиќ. Поранешниот македонски репрезентативец и следната сезона ќе биде на...
Ракомет Спорт

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат
Ново име меѓу „црвено-црните“ после Филип Талески, Томислав Јагуриновски, Дмитри Санталов и Робин Кантегрел. Од следната натпреварувачка сезона (2020/21) дресот на ракометниот клуб Вардар ќе...
Ракомет Спорт

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат
Никола Митревски (34) кој досега ги бранеше боите на Еурофарм Пелистер, од следната сезона (2020/21) ќе биде играч на Порто чиј тренер е Магнус Андерсон....
Ракомет Спорт

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат
Денеска Европската ракометна федерација ги објави шеширите пред ждрепката за извлекување на квалификациските групи за пласман на следното Европско првенство. Континенталниот собир во 2022 година...
Ракомет Спорт

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат
Уште еден трансфер во редовите на ракометниот клуб Еурофарм Пелистер, промовирано е новото засилување кое доаѓа од Шпанија. Станува збор за хрватскиот пивот (роден 16...
Ракомет Спорт

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Пред точно една година (2 јуни 2019 година) македонскиот шампион Вардар по вторпат во својата клупска историја се искачи на европскиот врв. Во финалната битка...
Жена Магазин Магазин слајдер Ракомет Спорт

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков
По богатата спортска кариера, една од нашите најуспешни ракометарки, Драгана Ристова, одлучи да стане ракометен тренер. Се согласува со нас дека е многу поразлично да...
Ракомет Спорт

Пред точно една година Вардар направи историски пресврт против Барселона и го трасира патот до втората европска титула (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Ракометарите на Вардар на 1 јуни 2019 година го направија еден од најголемите пресврти во историјата на Лигата на шампионите, во полуфиналето од фајналфор турнирот...
Ракомет Спорт

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат
Новото раководство на европскиот ракометен шампион Вардар предводено од Михајло Михајловски сè уште не заврши со засилувањата и пикира Аргентинец. Според шпанските медиуми, Вардар е...
Ракомет Спорт

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски
Веб порталот на „Слободен печат“ направи интервју со еден од голманите на ракометниот клуб Еурофарм Пелистер, Благојче Трајкоски. 33-годишниот чувар на мрежата кој ги бранеше...