12.8 C
Скопје

Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Тамше: Вардар заслужува да биде на Фајнал фор

Слободен печат
Тренерот на Загреб, Бранко Тамше призна дека Вардар беше подобра екипа во двомечот и сосема заслужено оди во четвртфиналето. Тамше смета дека Вардар заслужува повторно...
Ракомет Спорт

Парондо: Мило ми е за повратниците во екипата

Слободен печат
Тренерот на Вардар, Роберто Парондо е задоволен од победата над Загреб но и од враќањето во натпреварувачки ритам на ракометарите кои беа повредени. – Среќни сме...
Ракомет Спорт

Горбок: Полно ми е срцето

Слободен печат
Екипата на Вардар по шест пат едноподруго обезбеди пласман во ракометната Лига на шампионите откако и во реваншот славеше над Загреб. Иако сите дилеми околу...
Ракомет Спорт

Парондо не сака опуштање: Сакам да одиграме за самодоверба

Слободен печат
Тренерот на Вардар, Роберто Парондо, ги предупреди своите ракометари дека убедливата победа од првиот дуел против Загреб не смее да ги опушти и очекува максимална...
Ракомет Спорт

Исланѓаните со Сигурдсон и Палмарсон против Македонија

Слободен печат
Селекторот на Исланд, Гундундур Гудмундсон ги избра ракометарите со кои ќе се обиде да обезбеди бодови на дуелите против Македонија кои ќе се одиграат на...
Ракомет Спорт

Горпишин две години во Вардар

Слободен печат
Рускиот ракометен репрезентативец Сергеј Горпишин во наредните две години ќе биде дел од македонскиот шампион Вардар. Тој доаѓа од редовите на германскиот бундеслигаташ Ерланген. Горпишин...
Ракомет Спорт

Шпенде од Металург се сели во Загреб

Слободен печат
Левиот бек на Металург, Александар Шпенде од следната сезона ќе настапува за хрватскиот шампион Загреб. Словенечкиот ракометар веќе потпишал двегодишен договор со Загреб каде доаѓа...
Ракомет Спорт

Урнебесен одговор: Го храниме Криштопанс со ајвар

Слободен печат
Ракометарот на Вардар Иван Чупиќ ја насмеа хрватска но и македонската јавност со одговорот за исхраната на Даинис Криштопанс кој на Загреб му даде пет...
Ракомет Спорт

Парондо: Горд сум на ракометарите

Слободен печат
Роберто Парондо, тренерот на Вардар е презадоволен од прикажаната игра на неговите ракометари во првиот осминафинален дуел во Лигата на шампионите против Загреб. Вардарци како...
Ракомет Спорт

Вардар со убедлива победа на гостувањето во Загреб

МИА Агенција
Екипата на Вардар вечерва славше убедливо на гостувањето кај ППД Загреб со 18:27 (6:14) во првиот дуел од осминафиналето на ракометната Лига на шампиони. По...