Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Ракометарите поразени од Кувајт на втората контрола

Слободен печат
Ракометната репрезентација на Македонија е поразена на вториот контролен натпревар против Кувајт со 23:22 кој се играше во Србија. Селекторот Данило Брестовац кој на овие...
Ракомет Спорт

Ракометарите тргнаа со победа на подготовките

Слободен печат
Селекторот Данило Брестовац одлучи на првите два натпревари од подготовките пред настапот на Европското првенство, шанса да им даде на младите ракометари да блеснат. Во...
Ракомет Спорт

Перуничиќ: Изненаден сум, одлуката за отказот е донесена пред два месеци

Слободен печат
Во текот на вчерашниот ден се случи вистински ракометен земјотрес во Србија, откако селекторот Ненад Перуничиќ пред СМС порака му врачи отказ на својот помошник...
Ракомет Спорт

Босанците најдоа пари и ќе играат на ракометното ЕП

Слободен печат
Оваа информација ја соопшти претседателот на Ракометната федерација на БиХ, Маринко Умичевиќ кој откри дека во последен момент се собрани потребните финансиски средства. – Можеби...
Ракомет Спорт

Српскиот ракометен селектор со СМС порака му даде отказ на помошникот

Слободен печат
Селекторот на српската ракометна репрезентација, Ненад Перуничиќ предизвика шок во спортската јавност кај нашиот северен сосед бидејќи му даде отказ на својот помошник и некогашен...
Ракомет Спорт

Ракометарите двапати со Кувајт, па настап на „Трофеј Карпати“

Слободен печат
Македонскиот национален тим попладнево замина за Стара Пазова (Србија), каде што утре и задутре треба да одигра два контролни натпревари. Тие ќе бидат дел од...
Ракомет Спорт

Поповски: Сакам да играм за Македонија на ЕП 2020

Слободен печат
Доколку се земат во предвид неговите одлични партии во дресот на РК Тинекс Пролет, но и фактот дека овој ракометар минатата сезона со Вардар стигна...
Ракомет Спорт

Брестовац: Време е некој од помладите ракометари да блесне

Слободен печат
Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац со денешната прозивка и официјално ги стартува подготовките за настапот на ЕП 2020 кое ќе се одржи...
Ракомет Спорт

Манасков: Чекор по чекор, немаме многу тешка група на ЕП!

Слободен печат
Македонското лево репрезентативно крило за официјалниот сајт на Европската ракометна федерација (EHF/Amina Idrizi) ги сподели очекувањата во пресрет на континенталниот собир 2020 кој што ќе...
Ракомет Спорт

ЕХФ објави статија за мексиканскиот РК Вардар

Слободен печат
Инаку, после освојување на првата Европска титула во далечното Мексико се создаде клуб со исто име и со иста боја на дресовите, а се работи...