Категорија: Ракомет

Ракомет Спорт

Дибиров: Дојдојме по титулата

Слободен печат
Крилото на Вардар, Тимур Дибиров  пред утрешното полуфинале во СЕХА лигата против домаќинот Брест Мешков, изјави дека „црвено-црните” веќе се навикнати на вакви средби. Вардар...
Ракомет Спорт

Голот на Манасков најдобар во ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат
Атрактивниот гол на Дејан Манасков е прогласен за гол на колото во ракометната Лига на шампионите.  Манасков во реванш дуелот од ЛШ помеѓу неговиот Веспрем...
Ракомет Спорт

Пик Сегед е пречката за Вардар кон Ф4

Слободен печат
Унгарскиот Пик Сегед е противникот на македонскиот шампион Вардар во четвртфиналето на ракометната Лига на шампиони. ПИК Сегед во вечерашниот реванш дуел од осминафиналето по...
Ракомет Спорт

Еурофарм со пораз се прости од Европа

Слободен печат
Ракометарите на Еурофарм Работник со пораз ги завршија настапите во ЕХФ Купот. Битолчани во последното 6. коло во рамките на Б групата загубија со 30:27...
Ракомет Спорт

Тамше: Вардар заслужува да биде на Фајнал фор

Слободен печат
Тренерот на Загреб, Бранко Тамше призна дека Вардар беше подобра екипа во двомечот и сосема заслужено оди во четвртфиналето. Тамше смета дека Вардар заслужува повторно...
Ракомет Спорт

Парондо: Мило ми е за повратниците во екипата

Слободен печат
Тренерот на Вардар, Роберто Парондо е задоволен од победата над Загреб но и од враќањето во натпреварувачки ритам на ракометарите кои беа повредени. – Среќни сме...
Ракомет Спорт

Горбок: Полно ми е срцето

Слободен печат
Екипата на Вардар по шест пат едноподруго обезбеди пласман во ракометната Лига на шампионите откако и во реваншот славеше над Загреб. Иако сите дилеми околу...
Ракомет Спорт

Парондо не сака опуштање: Сакам да одиграме за самодоверба

Слободен печат
Тренерот на Вардар, Роберто Парондо, ги предупреди своите ракометари дека убедливата победа од првиот дуел против Загреб не смее да ги опушти и очекува максимална...
Ракомет Спорт

Исланѓаните со Сигурдсон и Палмарсон против Македонија

Слободен печат
Селекторот на Исланд, Гундундур Гудмундсон ги избра ракометарите со кои ќе се обиде да обезбеди бодови на дуелите против Македонија кои ќе се одиграат на...
Ракомет Спорт

Горпишин две години во Вардар

Слободен печат
Рускиот ракометен репрезентативец Сергеј Горпишин во наредните две години ќе биде дел од македонскиот шампион Вардар. Тој доаѓа од редовите на германскиот бундеслигаташ Ерланген. Горпишин...