Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Ослабениот Голден стејт го победи Портланд

Слободен печат
НБА шампионот од пред две години, тимот на Голден стејт ја забележа втората победа оваа сезона и покрај проблемите со повредени играчи. Вориорс ноќеска го...
Кошарка Спорт

Дончиќ руши рекорди во НБА

Слободен печат
Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ постави два рекорда во НБА лигата. Тој на два последователни натпревари во НБА лигата постигна најмалку 29 поени, 15 асистенции...
Кошарка Спорт

Ерон Харис е нов играч на МЗТ Скопје Аеродром

Слободен печат
Бековската линија на МЗТ Скопје Аеродром од денеска е засилена со Американецот Ерон Харис (26 год, 191 см), кој со македонскиот шампион потпиша договор до...
Кошарка Спорт

Им нема крај на проблемите на Голден Стејт! (ВИДЕО)

Слободен печат
Сити Тандер со 115:104 триумфираше над Пеликанси кои го претрпеа петтиот пораз. Прв стрелец во победничките редови беше Шаи Џилџус-Александер со 23 поени (осум скокови,...
Кошарка Спорт

Повторно инциденти во АБА, навивач влезе на терен и удри играч на Цедевита (ВИДЕО)

Слободен печат
Екипите и навивачите како да не научија ништо од финалната серија од ланската сезона во која навивачите на Црвена Звезда и на Будуќност предизвикуваа инциденти...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје без мака го совлада Куманово

Слободен печат
МЗТ СКопје Аеродром со 75:58 го совлада Куманово во дербито на четвртото коло од домашниот шампионат. „Металците“ беа подобар противник од Куманово, првара четвртина ја...
Кошарка Спорт

Нуни Омот го напушти МЗТ Скопје

Слободен печат
Кениецот Нуни Омот повеќе не член на МЗТ Скопје Аеродром, откако и двете страни се согласија да го раскинат договорот. „Причината за предвременото заминување на...
Кошарка Спорт

Рекордна вечер за Дончиќ и Леброн (ВИДЕО)

Слободен печат
ЛА Лејкерс го совлада Далас маверикс со 119:110 по продолжението, а натпреварот го одбележаа рекордните остварувања на Леброн Џејмс и Лука Дончиќ. И двајцата кошаркари...
Кошарка Спорт

Ѓоровиќ е новиот селектор на сениорките

Слободен печат
Управниот Одбор на Кошаркарската федерација на Македонија на редовна седница официјално го назначи Владимир Ѓоровиќ за нов селектор на женската сениорска репрезентација. Искусниот тренер на...