Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Дончиќ пред натпревар се опушта со песнa на Тоше Проески

Слободен печат
Одличниот словенечки кошаркар, Лука Дончиќ по фантастичната дебитантска сезона во НБА лигата во која беше избран за дебитант на годината, продолжи во ист ритам и...
Кошарка Спорт

Глупост на годината, Бледсо го насмеа кошаркарскиот свет (ВИДЕО)

Слободен печат
Бекот на Милвоки, Ерик Бледсо на натпреварот против ЛА Клиперс направи потег кој уште сега е главен фаворит за наградата глупост на годината. Имено, при...
Кошарка Спорт

Кошот на Димитриевиќ во последните секунди за триумф на Хувентуд (ВИДЕО)

Слободен печат
Младиот македонски кошаркар, Ненад Димитриевиќ е најзаслужен за триумфот на Хувентуд од 79:77 над францускиот Нантер во Еврокупот. Димитриевиќ натпреварот го заврши со 23 постигнати...
Кошарка Спорт

Шести триумф на Лејкерс, Леброн за историја (ВИДЕО)

Слободен печат
ЛА Лејкерс влезе во победничка серија, против Чикаго ја оствари шестата победа по ред, додека Леброн Џејмс трет натпревар во низа забележува трипл-дабл. Одличниот Џејмс...
Кошарка Спорт

МЗТ на „крилјата“ на Стојановски го урна Сплит!

Слободен печат
Денеска во СЦ „Јане Сандански“ екипата на МЗТ Скопје Аеродром ја забележа петтата победа во АБА2 лигата против Сплит со резултат 70:64 (15:14, 12:20, 20:13,...
Кошарка Спорт

Македонец постигна 63 поени на натпревар во Германија

Слободен печат
Дарко Димковски имаше огромен придонес во победата на неговиот клуб Швертер ТС на гостувањето кај ТуС Велинхофен во една од пониските германски кошаркарски лиги. Верувале...
Кошарка Спорт

Скандал ја тресе НБА: Кошаркар суспендиран на 25 мечеви!

Слободен печат
Крилниот центар на Атланта Хокс, Џон Колинс доби забрана од 25 натпревари играње поради кршење на антидопинг програмата. – Упатувам извинување до соиграчите, првите луѓе...
Кошарка Спорт

МЗТ Скопје на мегдан со поранешниот европски шампион

Слободен печат
Екипата на МЗТ Скопје вечерва го игра дерби натпреварот од шестото коло против екипата на Сплит. Хрватскиот тим е далеку од славните денови од пред...
Кошарка Спорт

Ослабениот Голден стејт го победи Портланд

Слободен печат
НБА шампионот од пред две години, тимот на Голден стејт ја забележа втората победа оваа сезона и покрај проблемите со повредени играчи. Вориорс ноќеска го...
Кошарка Спорт

Дончиќ руши рекорди во НБА

Слободен печат
Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ постави два рекорда во НБА лигата. Тој на два последователни натпревари во НБА лигата постигна најмалку 29 поени, 15 асистенции...