Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Мундобаскет: Литванците ја „дотолчија“ Канада!

Слободен печат
Во дербито на второто коло од групата Х на Светското првенство во Кина, Литванците денеска лесно и убедливо ја совладаа Канада со 92:69. Валанчиунас и...
Кошарка Спорт

Чесите се „будат“, шок за Германија на СП! (ВИДЕО)

Слободен печат
Не личеа на себе на паркетот, дозволија германските кошаркари да бидат во „машината“ на Доминиканската Република и на крајот претрпеа шокантен пораз од 70:68. Најефикасен...
Кошарка Спорт

МУНДОБАСКЕТ Кочов за „Слободен печат“: Мислам дека Американците ќе кикснат за златниот медал!

Слободен печат
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов во разговор за „Слободен печат“ говори за досегашните подготовки на својата екипа, и одвои кои се фаворитите на...
Кошарка Спорт

Кинески коментатор за малку не заплака на ТВ екраните по шокантниот пораз (ВИДЕО)

Слободен печат
Поранешниот кинески кошаркар, Ванг Шипенг кој целата своја кариера ја помина во Гвангдонг тајгерс, сега работи како спортски коментатор и известува од Мундобаскетот. Тој е...
Кошарка Спорт

Нема разлика кога играте против Србија или НБА екипа

Слободен печат
Репрезентацијата на Италија во второто коло со убедливи 92:61 ја совлада Ангола и во последното трето коло во рамките на групата Д на Светското првенство...
Кошарка Спорт

Дирк Новицки на чело на Баерн Минхен?

Слободен печат
Ули Хенес пред да си замине од претседателската функција во фудбалскиот гигант Баерн Минхен, сака во кошаркарскиот клуб да го приклучи легендарниот Германец, Дирк Новицки...
Кошарка Спорт

Шпанија и Русија без мака до триумф, домаќинот киксна против Полска

Слободен печат
Фаворитите за висок пласман на Мундобаскетот, Шпанија и Русија без многу мака дојдоа до вторите триумфи. Шпанија го совлада Порторико додека Русија беше поуспешна од...
Кошарка Спорт

Скола втор стрелец во историјата на Светските првенства

Слободен печат
Легендарниот аргентински кошаркар Луис Скола во денешниот триумф на неговата селекција над Нигерија се запиша во книгата на рекорди на Светските првенства. Тој се искачи...
Кошарка Спорт

Србија се „загреа“ со 126 поени пред дербито со Италија (ВИДЕО)

Слободен печат
На тој начин со новата победа најдобрите српските кошаркари го очекуваат дербито во групата Д против селекцијата на Италија. Србите поведоа со 5:0 со поените...
Кошарка Спорт

ВО СТИЛОТ НА ЗИДАН: Пауло со глава го удри Џентиле! (ВИДЕО)

Слободен печат
Пауло на 32 секунди пред крајот на мечот, во период кога веќе беше познат победникот, после еден вербален дуел со глава го удри Алесандро Џентиле....