Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

„Бледа“ Аргентина, Шпанија е новиот светски шампион! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во денешното финале на Мундобаскет 2019 во Кина, поточно во Пекинг фантастичната „фурија“ со убедлив резултат 95:75 ја совлада непрепознатливата аргентинска репрезентација. Претходно во борбата...
Кошарка Спорт

Поранешен македонски селектор на клупата на Србија!?

Слободен печат
После завршувањето на настапот на Светското првенство во Кина и освојувањето на петтата позиција, селекторската клупа веднаш ја напушти Александар Ѓорѓевиќ после пет поминати години....
Кошарка Спорт

Австралија „прокоцка“ +15: Втора бронза за Французите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Французите славеа победа во мечот за бронзениот медал со резултат 67:59 против селекцијата на Австралија. Популарните „кенгури“ за првпат во својата историја се најдоа помеѓу...
Кошарка Спорт

АМЕРИКАНСКИ КОМИЧАР ГИ ПРОВОЦИРА: Која е разликата меѓу јогурт и Србите?

Слободен печат
После победата на Србија со 94:89 против САД за пласман на Светското првенство во Кина, социјалните мрежи гореа од реакции, а една на Кевин Кленси...
Кошарка Спорт

МУНДОБАСКЕТ Митев за „Слободен печат“: Во финалето лично навивам за Аргентина!

Фидан Коминовски
Боби Митев ексклузивно за „Слободен печат“ го сподели своето размислување во пресрет на последните два денешни натпревари на Светското првенство во Кина. Во Пекинг се...
Кошарка Спорт

Ѓорѓевиќ и дефинтивно си заминува од селекторското столче

Слободен печат
Александар Ѓорѓевиќ повеќе нема да биде селектор на Србија. Тој ова прво им го соопштил на самите кошаркари и тоа по натпреварот за петтото место...
Кошарка Спорт

Наместо со медал, Србите завршија како петти на Мундобаскетот во Кина

Слободен печат
Иако на Светското првенство во Кина, кошаркарите на Србија допатуваа со највисоки амбиции кои досегнуваа до светското злато, на крајот мора да се задоволат со...
Кошарка Спорт

Брајант: Ќе биде се потешко за САД да доминира

Слободен печат
Кошаркарите на САД со победата над Полска од 87:74 го освоија седмото место на Мундобаскетот во Кина.  Американците на СП во Кина дојдоа како бранители...
Кошарка Спорт

Кокошков нов селектор на Србија?

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Србија не успеа да ги оправда очекувањата на јавноста кај нашиот северен сосед но и на стручњаците, загуби во четвртфиналето и денеска...
Кошарка Спорт

Луис Скола како пример: Кој е сега „лудакот“? (ВИДЕО)

Слободен печат
В недела (15 септември) од 14.00 часот ќе се игра финалето на Светското првенство во Кина помеѓу репрезентациите на Шпанија и Аргентина, единствените без пораз...