Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат
Капитенот на МЗТ Скопје Аеродром и член на македонската репрезентација, Дамјан Стојановски е најдобриот кошаркар во Првата лига според специјализираниот кошаркарски сајт „Евробаскет“. Сајтот редовно...
Кошарка Спорт

Историјата можеше да биде поинаква, Харден наместо во Хјустон требаше да замине во Вашингтон

Слободен печат
Џејмс Харден во 2012 година да не биде во сенка на Расел Вестбрук и Кевин Дурант од Оклахома сити тандер се пресели во Хјустон рокетс....
Кошарка Спорт

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат
Играчот на Мајами остана во шок кога забележа дека голем број на луѓе се забавуваат на базен на езерето Озарк во Мисури, и тоа во...
Кошарка Спорт

Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Слободен печат
Чарлс Баркли од 194 до 1992 година настапуваше за екипата на Филаделфија сиксерс, а токму во последната сеозна во која го носеше дресот на славниот...
Кошарка Спорт

И АБА лигата пред крај без шампион, а што ќе биде со МЗТ?

Слободен печат
Денеска Евролигата го кажа своето, а за 48 часа ќе се дознае и конечната одлука за регионалната АБА лига. Претстојното собрание на АБА-лигата е закажано...
Кошарка Спорт

Официјално: Нема кошарка, поништена е сезоната во Евролигата

Слободен печат
Веќе од претходно се најавуваше дека во текот на денешниот ден ќе се дознае конечната одлука за тоа дали ќе продолжат возбудувањата сезонава во кошаркарската...
Кошарка Спорт

Кошаркарска Европа ја чека одлуката на Бертомеу

Слободен печат
После состанокот на клубовите ќе биде познато дали ќе продолжат натпреварите од оваа сезона во Евролигата и Еврокупот. Првиот човек на Евролигата, Жорди Бертомеу е...
Кошарка Спорт

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат
Темата беше актуелизирана благодарение на „Посдледниот танц“, но во него Мајкл Џордан и неговиот Чикаго булс,  „замолчеа“ еден интересен детал кој го открива тогашниот центар...
Кошарка Спорт

Џордан лаже, приказните за пицата и желбата да остане во Чикаго не се вистинити

Слободен печат
Сите десет епизоди од штотуку завршениот документарен филм „Последниот танц“ пред да бидат објавени мораа да добијат одобрение од  самиот Мајкл Џордан и поради тоа...
Кошарка Спорт

Кошаркарите не сакаат да продолжи Евролигата

Слободен печат
Евролигата во кооперација со ЕЛПА (Унијата на играчи на Евролига) одржа состанок со претставниците на играчите од сите преостанати тимови од елитното натпреварување и Еврокупот....