Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Почина легендарниот Бора Станковиќ

Слободен печат
Борислав Бора Станковиќ речиси целиот живот го посвети на кошарката. Тој беше активен кошаркар од 1946 до 1953 година кога го носеше дрест на Црвена...
Кошарка Спорт

Коронавирусот се шири во НБА, заразени кошаркари на Лејкерс, Филаделфија и Бостон

Слободен печат
Тројца кошаркари на ФИладелфија, двајца на ЛА Лејкерс и Маркус Смарт од Бостон селтикс се новите кошаркари кои се позитивни на Ковид-19. Од тимот на...
Кошарка Спорт

КК Куманово: Остани дома, здравјето е заедничка одговорност!

Слободен печат
Многу спортски настани се прекинаа поради опасната зараза, а меѓу нив се и кошаркарските возбудувања кои се одложени на неодредено време. Кошаркарите на К.К. Куманово...
Кошарка Спорт

КФМ наскоро со одлука за судбината на кошаркарската сезона 

Слободен печат
На денешниот состанок реализиран преку конференциска видео-врска со десетте клубови кои се дел од Првата лига, беше донесен заклучок, во текот на денот, федерацијата да...
Кошарка Спорт

Хуман гест на Кузма

Слободен печат
Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Кајл Кузма, одлучи да даде свој придонес во битката со пандемијата на коронавирусот во САД. Младиот кошаркар истакна дека ќе...
Кошарка Спорт

Димитриевиќ и Витингтон остануваат во самоизолација во Шпанија

Слободен печат
Шпанската АЦБ лига идентично и на останатите лиги низ Европа е прекината а по состанокот со клубовите во понеделникот е одлучено е дека сезоната нема...
Кошарка Спорт

Лејкерси во карантин и денеска ќе бидат тестирани на коронавирус

Слободен печат
Откако четворица кошаркари на Бруклин нетс се позитивни на коронавирус, кошаркарите на Лос Анџелес лејкерс во среда ќе одат на тестирање бидејќи последниот натпревар го...
Кошарка Спорт

Се тресе и НБА: Дурент има коронавирус и уште тројца кошаркари на Бруклин!

Слободен печат
Како што е веќе познато, има прекин во најдобрата кошаркарска лига на светот поради епидемијата на коронавирусот. Последните информации велат дека еден од најдобрите играчи...
Кошарка Спорт

Стојановски и Ѓуровски ја напуштија Франција и се враќаат дома

Слободен печат
Со оглед на тоа дека француската кошаркарска федерација ги суспендираа сите натпреварувања, македонските репрезентативци Војдан Стојановски и Стојан Ѓуровски ја напуштија Франција. – Се некако...
Кошарка Спорт

Кошаркарскиот Куп отсега ќе се вика „КУП Благоја Георгиевски – Буштур“

Слободен печат
Управниот Одбор при Кошаркарската федерација на Македонија, на седницата која ја одржа минатата недела во просториите на хотелот „Елса“ во Скопје одлучи да го преименува...