Категорија: Кошарка

Кошарка Спорт

Ефес последен патник на кошаркарскиот Ф4

Слободен печат
Турскиот Анадолу Ефес со победата над Барселона  обезбеди пласман на завршниот фајналфор турнир кој ќе се игра во Виторија, Шпанија. Ефес во одлучувачкиот петти натпревар...
Вести Кошарка Спорт

АБА-2: МЗТ поразен од Задар во мајсторката

МЗТ Скопје не успеа да се врати во елитното друштво на регионалната АБА-лига, откако вечерва ја загуби мајсторката на гостувањето кај Задар со 86-75 (50-40)....
Вести Кошарка

МЗТ во решавачка битка со Задар за пласман во АБА-лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево му гостуваат на Задар во одлучувачкиот натпревар од бараж-серијата за влез во регионалната АБА-лига. Тренерот Ѓорѓи Кочов се соочува...
Кошарка Спорт

Пол казнет со 35 илјади долари

Кошаркарот на Хјустон рокетс, Крис Пол е казнет со 35.000 долари поради непримерно однесување на првиот натпревар од четвртфиналето во НБА-плејофот против Голден Стејт (100:104)....
Кошарка Спорт

Победи на Вориорс и Селтикс над Рокетс и Бакс (ВИДЕО)

Слободен печат
Голден Стејт победи во големиот судир со Хјустон во вториот круг од плејофот на НБА, откако триумфираше со 104:100 во „Оракл Арена”. Натпреварот бр. 2...
Кошарка Спорт

Кошаркар на Задар: Во Скопје добив понуда за секс сред бел ден (ВИДЕО)

Слободен печат
Кошаркарот на Задар, Лука Божиќ кој беше дел од тимот на Задар во натпреварот против МЗТ Скопје, преку својот блог на „Јутјуб“ раскажа неверојатна приказна....
Кошарка Спорт

Мајсторката за Денвер, Торонто силен против Филаделфија (ВИДЕО)

Слободен печат
Денвер нагетс со 90:86 го совлада Сан Антонио спарс во последниот седми натпревар од првата рунда во плејофот во Западната конференција и во полуфиналето ќе...
Кошарка Спорт

Дурант ги однесе „воините“ на пресметка со Хјустон (ВИДЕО)

Слободен печат
Голден стејт вориорс потешко од очекувањата со 4:2 во победи го елиминира ЛА клиперс и се пласира во полуфиналето на Западната конференција. „Воините“ во шестиот...
Кошарка Спорт

ЦСКА Москва по осми пат на кошаркарскиот Ф4

Слободен печат
Екипата на ЦСКА Москва по осми пат едноподруго ќе учествува на завршниот фајналфор турнир кој од 17 до 19 мај ќе се одржува во Виторија,...
Кошарка Спорт

Почина легендата на Бостон и НБА, Џон Хавличек

Слободен печат
Џон Хавличек целата НБА кариера ја помина во екипата на Бостон селтикс (1962-1978) и притоа освои дури осум шампионски титули. It is with great sadness...