ВИДЕО: Меси го престигна Роналдо по бројот на голови од слободни удари

Аргентина ја совлада Јамајка со 3:0 на вчерашниот пријателски натпревар во Њу Џерси, а два гола постигна најдобриот стрелец во историјата на „гаучосите“, Лионел Меси. Во 89 минута по 59 пат во кариерата прецизно стрелаше од слободен удар. Така, тој го престигна својот долгогодишен ривал Кристијано Роналдо кој постигна 58 голови од слободен удар за …

ВИДЕО: Меси го престигна Роналдо по бројот на голови од слободни удари Read More »

ВИДЕО: Меси го престигна Роналдо по бројот на голови од слободни удари

Аргентина ја совлада Јамајка со 3:0 на вчерашниот пријателски натпревар во Њу Џерси, а два гола постигна најдобриот стрелец во историјата на „гаучосите“, Лионел Меси. Во 89 минута по 59 пат во кариерата прецизно стрелаше од слободен удар. Така, тој го престигна својот долгогодишен ривал Кристијано Роналдо кој постигна 58 голови од слободен удар за …

ВИДЕО: Меси го престигна Роналдо по бројот на голови од слободни удари Read More »

Хрватите ја симулираа жрепката, Македонија би била во тешка група на патот кон ЕП 2024

Македонија не успеа преку Лигата на нации да обезбеди плеј-оф за пласман на Европското првенство 2024, а втората шанса за учество на континенталниот собир ќе ја има преку главните квалификации. Сега со нетрпение се чека жрепката која ќе се одржи на 9 октомври во Франкфурт (Германија) со почеток од 12.00 часот. Хрватите, кои имаа одличен …

Хрватите ја симулираа жрепката, Македонија би била во тешка група на патот кон ЕП 2024 Read More »

Двајца македонски репрезентативци во идеалниот тим од нашата група во Лигата на нации

Македонската А репрезентација не успеа преку Лигата на нации да обезбеди плеј-оф за пласман на Европското првенство 2024 откако го освои третото место во групата „4“ од Ц сегментот во Лигата на нации. По завршената групна фаза, двајца наши репрезентативци се најдоа во идеалниот тим на нашата група, тие се Енис Барди и Дарко Чурлинов. …

Двајца македонски репрезентативци во идеалниот тим од нашата група во Лигата на нации Read More »

Бугарската фудбалска федерација очекува УЕФА да ја казни Македонија

Македонската А репрезентација во својот последен натпревар во Лигата на нации загуби со 0:1 од Бугарија на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје. Пред почетокот на мечот бугарската химна од почеток до крај беше исвиркувана. Извршниот директор на Бугарската фудбалска федерација Борислав Попов изјави дека Македонија ќе добие санкција од УЕФА за исвиркување на националната …

Бугарската фудбалска федерација очекува УЕФА да ја казни Македонија Read More »

Меси: Сакам да ја освојам Лигата на шампионите и Светското првенство во Катар

Фудбалерот на ПСЖ и репрезентативец на Аргентина, Лионел Меси изјави дека е среќен што игра во ист клуб со Килијан Мбапе и Нејмар, пренесуваат мексиканските медиуми. Меси минатата година пристигна во ПСЖ од Барселона, а за парискиот клуб оваа сезона постигна шест гола и имаше осум асистенции. – Мбапе е „ѕвер“. Тој е многу моќен …

Меси: Сакам да ја освојам Лигата на шампионите и Светското првенство во Катар Read More »

Харден се пофали дека летово ослабел 45 килограми

На стартот од подготовките за новата сезона во НБА лигата, главна ѕвезда беше кошаркарот на Филаделфија сиксерс, Џејмс Харден кој пред новинарите се појави значително послаб од минатата сезона и потоа ги шокира сите со неговата изјава. – Од завршувањето на минатата сезона и за време на летото ослабен 45 килограми – изјави Харден. Во …

Харден се пофали дека летово ослабел 45 килограми Read More »

ВИДЕО: Играше за Аргентина заедно со Меси, а сега стана кошаркар

Поранешниот играч на Интер, Родриго Паласио по завршување на фудбалската кариера започна кошаркарска. Паласио кој во кариерата настапуваше за Интер, Болоња, Џенова и постигна преку 100 гола во Серија А, неодамна се пензионира како играч на Бреша и одлучи да започне кошаркарска и игра во четвртата италијанска лига. Rodrigo Palacio, 40 anni, 101 gol in …

ВИДЕО: Играше за Аргентина заедно со Меси, а сега стана кошаркар Read More »

Ирвинг со одбивањето да се вакцинира загуби 100 милиони долари

Кошаркарот на Бруклин Нетс, Кајри Ирвинг денеска изјави дека неговата одлука да не се вакцинира против коронавирусот го чинела 100 милиони долари бидејќи морал да го одбие новиот договор кој „мрежичките“ му го понудија на почетокот од минатата сезона. Минатата сезона, Ирвинг не можеше да игра за Бруклин на домашните натпревари до март поради одлуката …

Ирвинг со одбивањето да се вакцинира загуби 100 милиони долари Read More »

КФСМ чести: Влезот за Суперкупот „Драган Василов-Цевка“ е слободен

Македонската кошаркарска федерација уште еднаш ќе им излезе в пресрет на сите љубители на кошаркарскиот спорт. За натпреварите од новото издание на Суперкупот „Драган Василов-Цевка“ во кои ќе се сретнат најдобрите екипи од минатата натпреварувачка сезона, а ќе се играат на 28. септември (среда) во Спортско рекреативниот центар „Кале“ во Скопје, влезот ќе биде СЛОБОДЕН. …

КФСМ чести: Влезот за Суперкупот „Драган Василов-Цевка“ е слободен Read More »

ФИБА рејтинг: Македонија е на 28 место во европското рангирање

По завршувањето на Европскиот шампионат кој од 1 до 18 септември се одржа во четири различни земји, Светската кошаркарска федерација го направи и најновото рангирање на сениорските национални тимови. Без особени промени изгледа листата во европската кошаркарска зона. Со вкупно 195.3 освоени поени, Македонија е поставена на 28. место во европската зона, односно едно место …

ФИБА рејтинг: Македонија е на 28 место во европското рангирање Read More »

Лига на Европа: Бутел Скопје со негатива се враќа од Австрија

Македонскиот ракометен клуб Бутел Скопје во првиот натпревар од второто квалификациско коло на Лигата на Европа загуби на гостувањето во Австрија со 26:21 од Алпла Хард. Австријците се поблиску до пласман во групната фаза, а играчите на тренерот Кристијан Грчевски ќе се обидат да ја анулираат негативата на реваншот кој ќе се игра на 4 …

Лига на Европа: Бутел Скопје со негатива се враќа од Австрија Read More »

Шампионот на Македонија следната сезона ќе игра во ракометната ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска ја објави официјалната ранг-листа според која шампионот на Македонија следната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Според ранг-листата на ЕХФ, Македонија се наоѓа на осмото место, а првите девет имаат загарантирано место во елитното клупско натпреварување во сезоната 2023/24. Високиот пласман на Македонија на ранг-листата е поради Вардар кој …

Шампионот на Македонија следната сезона ќе игра во ракометната ЛШ Read More »

РФМ ја исплати премијата за златните кадети

Ракометната федерација на Македонија денеска ја исплати ветената парична премија за машката кадетска репрезентација која триумфираше на ЕХФ Шампионатот во Рига, Естонија. Кадетите кои беа предводени од селекторот Раде Стојановиќ во финалето на ЕХФ шампионатот ја совладаа Швајцарија со 24:22 и си обезбедија настап на кадетското Светско првенство во 2023 година и на младинското Европското …

РФМ ја исплати премијата за златните кадети Read More »

Грчевски: Ќе го дадеме максимумот за влез во групите на Лига Европа

Македонскиот ракометен клуб Бутел Скопје во вторник (27 септември) со почеток од 18.45 часот во Австрија ќе го игра првиот натпревар од второто квалификациско коло на Лига Европа против екипата на Алпла Хард. Нашиот претставник пристигна во австрискиот град Хард, а тренерот Кристијан Грчевски на располагање има вкупно 18 ракометари. По вечерашниот тренинг ќе се …

Грчевски: Ќе го дадеме максимумот за влез во групите на Лига Европа Read More »

Еурофарм Пелистер убедливо славеше над Радовиш во Супер лигата

Денеска нови бодови во македонскиот шампионат запиша екипата на Еурофарм Пелистер кој како гостин со 21:37 триумфираше над Радовиш. Така, со победа играчите на тренерот Ларс Валтер им го честитаа новиот роденден на верните „Чкембари“. Најефикасен кај битолчани беше Ненад Костески со осум погодоци, додека Павле Атанасијевиќ, Мирко Радовиќ и Усама Хосни постигнаа по шест. …

Еурофарм Пелистер убедливо славеше над Радовиш во Супер лигата Read More »

Македонските каратисти во Самсун обезбедија две борби за освојување на бронзени медали

Македонската универзитетска карате репрезентација предводена од селекторот Бошко Заборски, во поединечните настапи кои се одржаа во првиот натпреварувачки ден, успеа да обезбеди две директни борби за бронзениот медал кои ќе се одржат во петок на 30 септември. На Светските универзитетски игри на Боречки спортови кои се одржуваат во Самсун, Турција, пријавени се 1100 учесници од …

Македонските каратисти во Самсун обезбедија две борби за освојување на бронзени медали Read More »

Формула 1 ги удвои спринт трките

Челниците на Формула 1 денеска соопштија дека од наредната сезона ќе се возат шест спринт трки. Квалификациските спринт трки беа воведени во 2021 година, а покрај стартниот редослед за неделната трка, најдобрите осум возачи добиваат и дополнителни поени. Минатата сезона спринт трки се одржаа на патеките Силверстон, Монца и Интерлагос, додека годинава досега се одржаа …

Формула 1 ги удвои спринт трките Read More »

Поднесено барање за вонредно собрание на Карате федерацијата

Со потписи од 30 клубови, иницијаторите вчера поднесоа барање за свикување вонредно Собрание на Карате федерацијата на Македонија на кое ќе се гласа за доверба на раководството предводено од претседателот Петар Белистојаноски. Барањето за свикување на вонредно Собрание на КФМ го поднесоа Елвир Куртановиќ и Горан Алексовски откако ја добија поддршката од речиси сите најквалитетни …

Поднесено барање за вонредно собрание на Карате федерацијата Read More »

Руски ММА борец доби повик за војска, па ја напушти земјата

Рускиот ММА борец Мариф Пираев доби повик за војска, но тој одлучи да избега од земјата. Русија на 24 февруари изврши воена инвазија врз Украина, но претседателот Владимир Путин минатата недела објави општа војна мобилизација и порача дека ќе се мобилизараат 300.000 Руси кои треба да заминат на фронтот.   View this post on Instagram …

Руски ММА борец доби повик за војска, па ја напушти земјата Read More »

Во 2023 година ќе стане мајка, а во 2024 година сака да игра на ЛОИ во Париз

Германската тенисерка Анџелик Кербер која идното лето треба за прв пат да стане мајка, открива дека тоа не значи крај на нејзината кариера. – Никако, ќе се обидам повторно да се подготвам и да му се вратам на тенисот. Но, нема да брзам – изјави Кербер во интервју за „Порше њузрум“. Освојувачката на три гренд …

Во 2023 година ќе стане мајка, а во 2024 година сака да игра на ЛОИ во Париз Read More »