ВИДЕО: Голден стејт после пресврт до 2:0 против Далас

Кошаркарите на Голден стејт го совладаа на домашен терен Далас со резултат 126:117 и поведоа со 2:0 во победи во финалето на Западната конференција во НБА лигата. Домаќините до триумфот дојдоа после пресврт, на полувремето беа во „минус 14“, а во еден момент и на „минус 19“ негатива во втората четвртина. Најефикасен во редовите на …

ВИДЕО: Голден стејт после пресврт до 2:0 против Далас Read More »

ВИДЕО | Бајрами: Ја освоивме куп титулата, Македонија ЃП имаше одлична сезона

Македонија Ѓорче Петров е освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија откако по пеналите беше подобар од Силекс со 4:3. Во регуларниот дел и во продолженијата немаше голови, немаше ниту шанси, во тврд натпревар во кој Македонија ЃП го имаше поседот, а Силекс шансата на мечот во регуларниот дел. Христијан Стевковски е херојот на „лавовите“ откако …

ВИДЕО | Бајрами: Ја освоивме куп титулата, Македонија ЃП имаше одлична сезона Read More »

Ди Марија ќе го напушти ПСЖ, најдобриот асистент во историјата на клубот

На крајот од оваа натпреварувачка сезона аргентинскиот фудбалер Анхел Ди Марија (34) ќе го напушти ПСЖ. Во петокот Французите ја информираа јавноста деја Ди Марија ќе се раздели со клубот после седум години. Аргентинецот за париските „светци“ одигра 294 натпревари на кои успеа да постигне вкупно 91 гол. Воедно запиша 111 асистенции, учинок што го …

Ди Марија ќе го напушти ПСЖ, најдобриот асистент во историјата на клубот Read More »

Започна традиционалниот „Сокол јуниор куп“ во Карпош

Под генерално покровителство на Општина Карпош и ФФМ, денеска на фудбалското игралиште Сокол во населбата Карпош 1, на свечен начин беше одбележан почетокот на детскиот турнир во мал фудбал „Сокол Јуниор Куп“ 2022. Пред самото отворање на спортскиот спектакл, дечињата од танцовото студио Еурека изведоа неколку динамични музички перформанси, со што ја подигнаа на нозе …

Започна традиционалниот „Сокол јуниор куп“ во Карпош Read More »

ВИДЕО: Барди со асистенција во триумфот на Леванте против Рајо Ваљекано

Во последното 38 коло од најсилното шпанско првенство составот на Леванте славеше на гостувањето кај Рајо Ваљекано со 2:4. За домаќините македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски од клупата за резерви го гледаше мечот во Мадрид, шанса доби неговиот тимски колега Лука Зидан. Во првиот дела водеше Рајо со голот на Гарсија од 18 минута, потоа …

ВИДЕО: Барди со асистенција во триумфот на Леванте против Рајо Ваљекано Read More »

ВИДЕО: Ејбрахам со Рома урна рекорд стар 60 години

Фудбалерите на Рома убедливо го совладаа Торино на гости со 0:3 (0:2) во последното коло од италијанската Серија А и со тоа се сигурен учесник во Лигата на Европа за следната сезона. Од првиот момент на средбата римската „волчица“ наметна свое темпо, го одржа нивото на игра и со двата брзи гола на Теми Ејбрахам …

ВИДЕО: Ејбрахам со Рома урна рекорд стар 60 години Read More »

ВИДЕО: Голден стејт после пресврт до 2:0 против Далас

Кошаркарите на Голден стејт го совладаа на домашен терен Далас со резултат 126:117 и поведоа со 2:0 во победи во финалето на Западната конференција во НБА лигата. Домаќините до триумфот дојдоа после пресврт, на полувремето беа во „минус 14“, а во еден момент и на „минус 19“ негатива во втората четвртина. Најефикасен во редовите на …

ВИДЕО: Голден стејт после пресврт до 2:0 против Далас Read More »

Македонија ќе го заземе местото на Русија на Европското првенство „Под 18“ години

Македонската јуниорска селекција, извесно, ќе игра на турнирот од 30 јули до 7 август 2022 година ќе се одржи во Коња (Турција), е предлогот до Бордот на ФИБА Европа. Бордот на ФИБА Европа кој заседава во Вилнус, на кој учествуваат спортскиот директор Тодор Гечевски, и потпретседателот на нашата федерација, Димитар Ефтимовски, утре попладне треба да …

Македонија ќе го заземе местото на Русија на Европското првенство „Под 18“ години Read More »

МЗТ Скопје Аеродром како прв ќе влезе во плеј-офот

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром од првата стартна позиција ќе влезат во доигрувањето за титула, откако стана јасно дека неделното гостување во Битола нема да има резултатско значење по синоќешниот пораз на најголемиот ривал Пелистер кај Еуро Никел (94:70). „Металците“ на едно коло до крајот на суперлигашкиот дел се лидери на табелата и тоа со …

МЗТ Скопје Аеродром како прв ќе влезе во плеј-офот Read More »

ВИДЕО: Брејк на Бостон против Мајами во финалето на Источната конференција

Кошаркарите на Бостон селтикс славеа со 127:102 против Мајами хит и израмнија на 1:1 во победи во финалето на Источната конференција. Селтикси „брејкот“ го најавија кон крајот на првата и стартот на втората четвртина со серијата од 17:0 по која не им дозволија на играчите на Мајами. Во продолжение од натпреварот, предноста на Бостон се …

ВИДЕО: Брејк на Бостон против Мајами во финалето на Источната конференција Read More »

Реал Мадрид славеше во „Ел Класико“ за финале во Евролигата

Вториот финалист на Фајнал-фор турнирот во Евролигата во Белград е Реал Мадрид, кој во шпанската битка ја совлада Барселона со 86:83. Ова беше четврти меѓусебен дуел на двата најголеми шпански клуба на завршните турнири. Сите три дуели се играа во финалето и интересно е што во сите три наврати победникот од тој дуел секој пат …

Реал Мадрид славеше во „Ел Класико“ за финале во Евролигата Read More »

Манасков втор стрелец во новата победа на Веспрем

Од враќањето по повредата поради која паузираше осум месеци, македонското лево репрезентативно крило покажува одлични партии. Во најсилниот унгарски шампионат Веспрем триумфираше над НЕКА со убедлив резултат 24:33, иако на паузата водеше домаќинот со 17:16. Дејан Манасков беше втор стрелец во победата на гостите со пет голови, поефикасен од него беше само Лукаш со седум …

Манасков втор стрелец во новата победа на Веспрем Read More »

Селекторот Савевски повика 35 ракометарки за настап на Медитеранските игри

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски го објави поширокиот список на ракометарки за настап на следните Медитерански игри. Медитеранските игри ќе се организираат во Оран, Алжир, во периодот од 25 јуни до 5 јули 2022 година. Савевски повика 35 ракометарки за учеството во Оран кое исто така ќе биде добра подготовка пред …

Селекторот Савевски повика 35 ракометарки за настап на Медитеранските игри Read More »

Митревски и Тодоровски ќе го судат мечот за третото место во Европската лига

На 28 и 29 мај ќе се одржи Фајнал-фор турнирот во ЕХФ Европската лига во „Алтис“ Арената во Лисабон, Португалија. Четири екипи ќе се борат за титулата во ова клупско натпреварување, тие се Висла Плоцк (Полска), Нексе (Хрватска), Бенфика (Португалија) и Магдебург (Германија). На 28 мај во полуфиналните дуели, бранителот на титулата Магдебург од 16.00 …

Митревски и Тодоровски ќе го судат мечот за третото место во Европската лига Read More »

Лазаров повика 26 ракометари за Медитеранските игри во Алжир

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за настапот на Медитеранските игри. Во Оран, Алжир, ќе се организираат Медитеранските игри во периодот од 25 јуни до 5 јули 2022 година. Овојпат Лазаров ќе ја има само улогата на селектор, на неговата позиција десен бек шанса добиваат Мартин …

Лазаров повика 26 ракометари за Медитеранските игри во Алжир Read More »

Официјално: Португалецот Дуарте од следната сезона во Вардар

За следната сезона нов играч во Вардар ќе биде португалскиот интернационалец Жилберто Дуарте кој потпиша договор со актуелниот македонски првак. Тој игра на позицијата лев бек, а доаѓа од екипата на Монпелје од Франција. Дуарте (197 см. 31 год.) е првиот Португалец што ќе настапува за Вардар. Со Монпелје играше сезонава во Лигата на шампионите …

Официјално: Португалецот Дуарте од следната сезона во Вардар Read More »

Ѓоковиќ останува без првото место поради одлуката на АТП

АТП одлучи да го казни „Вимблдон“, а сето тоа ќе влијае на најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ. Имено, на третиот Грен слем во сезоната нема да има бодови, но тенисерите ќе ги загубат бодовите освоени минатата година, пишува познатиот тениски новинар Бен Ротенберг. Тоа значи дека српскиот ас ќе остане без 2.000 поени. Второпласираниот …

Ѓоковиќ останува без првото место поради одлуката на АТП Read More »

Официјално: АТП донесе одлука, нема бодови на „Вимблдон“

АТП донесе одлука да ги одземе бодовите на грен слем турнирот „Вимблдон“, како одговор на санкционирањето на руските и белоруските тенисери. Потсетување, „Вимблдон“ неодамна одлучи да го забрани настапот на руските и белоруските тенисери. АТП поради тоа казни со одземање на бодовите, што значи дека бодовите не се сметаат, но финансиските награди остануваат на сила. …

Официјално: АТП донесе одлука, нема бодови на „Вимблдон“ Read More »

Четири пливачи од Македонија на Светското првенство во Унгарија

На состанокот на Управниот одбор на пливачката федерација одржан на 16 мај 2022 донесени се следните одлуки кои се однесуваат на настапи на репрезентацијата во пливање во повеќе категории и натпревари. На претстојното Светско првенство во пливање кое ќе се одржи во Будимпешта, Унгарија, од 18 јуни до 3 јули ќе настапат Евгениј Поп Ацев …

Четири пливачи од Македонија на Светското првенство во Унгарија Read More »

Македонските одбојкари поразени во вториот контролен меч со Албанија

После триумфот во првиот пријателски натпревар, денеска во Маврово македонската одбојкарска сениорска репрезентација загуби со 3:0 од Албанија. Избраниците на селекторот Ратко Павличевиќ продолжуваат со подготовките со цел да ја достигнат оптималната форма за настапот во Европската сребрена лига, а еден од ривалите е токму албанската селекција. Во групата „Б“ ќе ги одмериме и силите …

Македонските одбојкари поразени во вториот контролен меч со Албанија Read More »

Пеколна жрепка за Ѓоковиќ, можен меч со Рафа во четвртфиналето на „Ролан Гарос“

Вториот грен слем турнир во сезоната ќе започне в недела на 22 мај и ќе трае до 5 јуни во Париз, Франција. Наградниот фонд за „Ролан Гарос“ е 43,6 милиони евра, а победниците во машка и женска конкуренција ќе инкасираат по 2,2 милиони евра. Титулата во машка конкуренција ја брани Новак Ѓоковиќ, а во женска …

Пеколна жрепка за Ѓоковиќ, можен меч со Рафа во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ Read More »