Спектакл во Ријад: Барса и Бока јуниорс ќе играат во чест на Диего Армандо Марадона

Барселона и Бока јуниорс се договорија, тие ќе одиграат пријателски натпревар во чест на аргентинската легенда Дието Армандо Марадона. Овој спектакл ќе се одржи на 14 декември годинава во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, соопшти аргентинскиот фудбалски клуб. – Ова ќе биде за првпат двата клуба за кои настапуваше Диего да се сретнат во …

Спектакл во Ријад: Барса и Бока јуниорс ќе играат во чест на Диего Армандо Марадона Read More »

Спектакл во Ријад: Барса и Бока јуниорс ќе играат во чест на Диего Армандо Марадона

Барселона и Бока јуниорс се договорија, тие ќе одиграат пријателски натпревар во чест на аргентинската легенда Дието Армандо Марадона. Овој спектакл ќе се одржи на 14 декември годинава во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, соопшти аргентинскиот фудбалски клуб. – Ова ќе биде за првпат двата клуба за кои настапуваше Диего да се сретнат во …

Спектакл во Ријад: Барса и Бока јуниорс ќе играат во чест на Диего Армандо Марадона Read More »

ФОТО+ВИДЕО: Се сеќавате ли на Лариса Рикелме – хит навивачката се потруди да не ја заборавиме!

Сигурно се сеќавате на Лариса Рикелме која го привлече вниманието на јавноста на Светското фудбалско првенство во 2010 година одржано во Јужна Африка. Парагвајката беше забележана на трибините за време на преносот на натпреварите на нејзината репрезентација, а во преден план беа градите кои служеа како држач за мобилен телефон. На тој Мундијал селекцијата на …

ФОТО+ВИДЕО: Се сеќавате ли на Лариса Рикелме – хит навивачката се потруди да не ја заборавиме! Read More »

ФОТО: За првпат после 30 години „Златната копачка“ повторно доаѓа во Србија?

Започна новата фудбалска сезона 2021/2022, а со неа и борбата за „златната копачка“ која му се доделува на најдобриот европски стрелец. „Златната копачка“ се доделува од 1968 година, а еднаш стигна и во Србија. Тоа беше пред 30 години, во 1991 кога признанието за најдобар стрелец на стариот континент ја доби еден од најдобрите македонски …

ФОТО: За првпат после 30 години „Златната копачка“ повторно доаѓа во Србија? Read More »

ВИДЕО: Тричковски е македонскиот „Халанд“ – осум голови од седум настапи во Кипар

Иван Тричковски можеби го има својот најдобар старт на една фудбалска сезона во својата професионална кариера. 34-годишниот македонски напаѓач кој изминатото лето ја заврши репрезентативната кариера, се наоѓа во животна форма моментно во дресот на АЕК Ларнака. И денеска во рамките од седмото коло во најсилното кипарско првенство триумфираше неговиот клуб со 1:2 против Анортозис. …

ВИДЕО: Тричковски е македонскиот „Халанд“ – осум голови од седум настапи во Кипар Read More »

ФОТО: Какво „Ел Класико“ – Роналдињо уживаше во друштво со атрактивната Дебора

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо изминатиот викенд беше во Барселона, каде во неделата попладне во живо го гледаше својот поранешен клуб против Реал Мадрид во „Ел Класико“! На крајот не се радуваше, бидејќи Барса на крајот беше поразена со 2:1, но тоа не го спречи уште еднаш да ужива ноќниот живот на споменатиот град. Роналдињо беше …

ФОТО: Какво „Ел Класико“ – Роналдињо уживаше во друштво со атрактивната Дебора Read More »

Македонскиот репрезентативец Вајли продолжува успешно во АБА лигата

Будуќност од Подгорица и македонскиот репрезентативец Џејкоб Вајли продолжуваат со победите и во АБА лигата. Во Љубљана црногорската екипа стигна до особено важна победа во дерби дуелот на петтото коло од регионалното натпреварување против словенечната Цедевита Олимпија со 84:79. За скор 4-1 и делба на позицијата број два во генералниот пласман, заедно со екипите на …

Македонскиот репрезентативец Вајли продолжува успешно во АБА лигата Read More »

Пелистер го дели врвот со ТФТ, „четири од четири“ во Првата лига

Кошаркарите на Пелистер беа доминантни денеска против Кожув, во четвртото коло од македонската Прва лига стигнаа до убедлив триумф од 96:67 кои ги оставаат на делба на лидерската позиција со екипата на ТФТ. Со 17 поени прв стрелец во редовите на Пелистер беше Младеновски, по еден помалку имаа Кесар (плус 10 скока) и Трајковски (девет …

Пелистер го дели врвот со ТФТ, „четири од четири“ во Првата лига Read More »

ВИДЕО: Дончиќ блескаше во Канада, му недостасуваше скок за „трипл-дабл“

Нова страшна партија имаше словенечкиот интернационалец, кој само доминира во НБА лигата откако стигна во САД. Лука Дончиќ (22), еден од најголемите кандидати за МВП признанието оваа сезона, беше на чекор од „трипл-дабл“ на натпреварот помеѓу неговиот Далас и Торонто. Далас славеше со 103:95, на овој меч Словенецот го заврши со 27 поени, 12 асистенции …

ВИДЕО: Дончиќ блескаше во Канада, му недостасуваше скок за „трипл-дабл“ Read More »

Димитријевиќ е херој на Валенсија, ги постигна поените за победа на пет секунди до крајот на мечот

Екипата на Валенсија со 76:75 славеше како гостин против МораБанк Андора во седмото коло од шпанската АЦБ лига, а јунак на натпреварот беше Ненад Димитријевиќ. Македонецот го имаше клучниот потег на натпреварот, при резултат 75:74 за домашниот тим, Димитријевиќ ги постигна поените за победа на својот тим на пет секунди до крајот. Димитријевиќ натпреварот го …

Димитријевиќ е херој на Валенсија, ги постигна поените за победа на пет секунди до крајот на мечот Read More »

Гостивар го  здроби Работнички, ТФТ е нов лидер 

Кошаркарите на Гостивар му го нанесоа првиот пораз на Работнички во новата сезона во Првата лига откако на домашен терен алавеа со убедливи 91:65 . Гостиварци имаа фуриозен старт и по неполни четири минути игра имаа предност од 16:2. Тимот од Градски парк успеа да ја консолидира играта и на стартот од втората четвртина успеа …

Гостивар го  здроби Работнички, ТФТ е нов лидер  Read More »

Холандски предизвик за ЖРК Вардар во третото коло на Европскиот куп

Македонскиот женски ракометен клуб Вардар ќе се соочи со ЈуРо Унирек ВЗВ од Холандија во рамките од третото коло во Европскиот куп. „Црвено-црните“ претходно во втората рунда од ова ЕХФ натпреварување со две победи го елиминираа косовскиот состав на Приштина со 39:25 и 32:27. Првите натпревари од третото коло ќе се играат на 13/4 ноември …

Холандски предизвик за ЖРК Вардар во третото коло на Европскиот куп Read More »

ВИДЕО: Ристовска во Топ 5 најдобри голови на колото во Лигата на шампионите

Македонската репрезентативка повторно е во изборот на Европската ракометна федерација (ЕХФ) во Топ 5 најдобри голови на колото во женската ракометна Лига на шампионките. Сара Ристовска која ги брани боите на рускиот клуб ЦСКА Москва го има петтиот најдобар погодок, реализиран во гостинската победа над Кристиансанд. Нашето десно крило на дуелот против Норвежанките постигна вкупно …

ВИДЕО: Ристовска во Топ 5 најдобри голови на колото во Лигата на шампионите Read More »

Е. Пелистер ја повикува македонската фаланга во Швајцарија

Ракометниот клуб Е. Пелистер се подготвува за својот втор натпревар оваа сезона во Лига Европа, во вторник во Швајцарија му гостува на Кадетен Шафхаузен. Овој меч ќе стартува од 18.45 часот, а ќе го судат Германките Маике Мерц и Тања Кутлер. Тренерот на битолската екипа, Хрватот Жељко Бабиќ вели дека противникот има голема традиција, кој …

Е. Пелистер ја повикува македонската фаланга во Швајцарија Read More »

Вујовиќ: Да го покажеме нашиот квалитет, заедно со навивачите да го победиме Кил

Ракометарите на Вардар 1961 се подготвуваат за новиот натпревар во Лигата на шампионите, в среда од 20.45 часот во СЦ „Јане Сандански“ гостува германскиот гигант Кил. Мечот во Скопје ќе биде организиран согласно протоколот за работа и одржување натпревари усвоен од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство на Република Северна Македонија. Истиот ќе …

Вујовиќ: Да го покажеме нашиот квалитет, заедно со навивачите да го победиме Кил Read More »

Ракометарките на Вардар по втор пат подобри од Приштина во ЕХФ Купот

Ракометарките на ЖРК Вардар имаа успешен кам-бек на европската сцена откако и во реваншот од второто коло во ЕХФ Купот ја совладааа екипата на Приштина. Откако во првиот натпреварот славеа со 35:39, вардарки во реваншот славеа со 32:27 и обезбедија пласман во третата рунда. „Црвено-црните“ победата ја обезбедија со фуриозното прво полувреме кое го добија …

Ракометарките на Вардар по втор пат подобри од Приштина во ЕХФ Купот Read More »

Светскиот шампион Ѓорѓиев: Ова е најомразениот златен медал што сум го освоил досега!

Пред три дена најдобриот македонски кикбоксер Димитар Ѓорѓиев по четврти пат се искачи на светскиот врв. Тој на Светското првенство во Италија го освои златниот медал, а претходно беше најдобар на светот уште во 2011, 2013 и 2015 година. Нашата спортска јавност секако го слави овој голем успех на Ѓорѓиев кој вечерва сподели објава на …

Светскиот шампион Ѓорѓиев: Ова е најомразениот златен медал што сум го освоил досега! Read More »

За 6 месеци двапати се расипува системот за загревање на водата на базенот во „Борис Трајковски“, директорот вели проблемот е саниран

Водата во базенот кој е во склоп на СЦ „Борис Трајковски“ речиси цела недела е ладна, а децата кои професионално се занимаваат со пливање се принудени да пливаат во вода која не е загреана соодветно. Родители на деца се обратија во редакцијата на „Слободен печат“ посочувајќи дека дел од клубовите на базенот ги откажале тренинзите …

За 6 месеци двапати се расипува системот за загревање на водата на базенот во „Борис Трајковски“, директорот вели проблемот е саниран Read More »

Невакцинираните тенисери можат да играат на „Австралија опен“?!

Невакцинираните тенисери ќе имаат право да учествуваат на грен слем турнирот „Австралија“ опен следната година, под услов да поминат 14-дневен карантин. Ова го соопштија медиумите во САД, повикувајќи се на порака испратена од женската тениска асоцијација ВТА до спортистките. Вакцинираните со две дози ќе можат да бидат дел од грен слем турнирот во Мелбурн, без …

Невакцинираните тенисери можат да играат на „Австралија опен“?! Read More »

Мото ГП: Квартараро е новиот светски шампион во „кралската“ класа

Францускиот возач на „Јамаха“, Фабио Квартараро стана светски шампион во најсилната класа во Мото ГП шампионатот. Победа во Мизано оствари Марк Маркез, Пол Еспаргаро беше втор, додека Енеа Бастианини во последниот круг дојде до третата позиција. На четири круга пред крајот се случи пад на Франческо Бањаја во Мизано, што му помогна на Квартараро кој …

Мото ГП: Квартараро е новиот светски шампион во „кралската“ класа Read More »

За првпат трчаше полумаратон и постави светски рекорд за повеќе од една минута

Летесенбет Гидеј од Етиопија постави светски рекорд во полумаратон за жени во неделата во Валенсија со време 1:02:52. Гидеј (23), која е и светска рекордерка на 5000 метри (14:06.62) и 10.000 метри (29:01.03), го подобри за повеќе од една минута стариот рекорд (1:04:02) поставен оваа година од Кенијката Рут Чепнгетич. – Среќна сум што го …

За првпат трчаше полумаратон и постави светски рекорд за повеќе од една минута Read More »