Евро 2024, Далиќ: Хрватска е во најтешката група, клучен ќе биде мечот со Италија

Фудбалската репрезентација на Хрватска ги дозна своите противници во групата на Европското првенство кое од 14 јуни до 14 јули следната година ќе се одржи во Германија. „Коцкестите“ во групната фаза ќе играат против селекциите на Шпанија, Италија и Албанија. Свој коментар за жрепката имаше хрватскиот селектор Златко Далиќ кој вели дека клучниот дуел за …

Евро 2024, Далиќ: Хрватска е во најтешката група, клучен ќе биде мечот со Италија Read More »

Евро 2024, Далиќ: Хрватска е во најтешката група, клучен ќе биде мечот со Италија

Фудбалската репрезентација на Хрватска ги дозна своите противници во групата на Европското првенство кое од 14 јуни до 14 јули следната година ќе се одржи во Германија. „Коцкестите“ во групната фаза ќе играат против селекциите на Шпанија, Италија и Албанија. Свој коментар за жрепката имаше хрватскиот селектор Златко Далиќ кој вели дека клучниот дуел за …

Евро 2024, Далиќ: Хрватска е во најтешката група, клучен ќе биде мечот со Италија Read More »

ВИДЕО: „Кралска“ рутина, Дијаз и Родриго го вратија Реал Мадрид на врвот во Шпанија

Фудбалерите на Реал Мадрид дојдоа и до 12 победа сезонава во најсилното шпанско првенство откако дома со 2:0 триумфираа над Гранада. Стрелци на головите за „кралскиот“ клуб беа Дијаз во 26 минута по асистенцијата на Крос, и Родриго во 57 минута на стадионот „Сантјаго Бернабеу“ во Мадрид. Шанса во листата на стрелците да се запише …

ВИДЕО: „Кралска“ рутина, Дијаз и Родриго го вратија Реал Мадрид на врвот во Шпанија Read More »

Познат распоредот на мечеви за ЕП 2024: Германија на стартот против Шкотска

Европското фудбалско првенство во Германија ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули 2024 година, на кое ќе настапат 24 репрезентации поделени во шест групи. УЕФА го одреди распоредот на натпреварите и кој против кого, кога и каде ќе игра. Според најавите мечевите од групната фаза ќе се играат од 15.00, 18.00 и 21.00 …

Познат распоредот на мечеви за ЕП 2024: Германија на стартот против Шкотска Read More »

Пикси после жрепката за ЕП: Нема да се плашиме од Англичаните, фудбалот се игра „11 на 11“

Селекторот на фудбалската репрезентација на Србија, Драган Стојковиќ Пикси со коментар за ривалите на Европското првенство 2024. Со жрепката Србите се најдоа во групата „Ц“ заедно со селекциите на Англија, Данска и Словенија. – Можевме да бидеме само во групите „А“, „Б“ или „Ц“. Мораме против сите да играме, нема што. Целта е секако да …

Пикси после жрепката за ЕП: Нема да се плашиме од Англичаните, фудбалот се игра „11 на 11“ Read More »

Шпанија, Италија и Хрватска во „групата на смртта“, Србија против Англија на Евро 2024

Денеска со жрепка во Хамбург се дознаа групите на следното Европско фудбалско првенство кое ќе се одржи во Германија од 14 јуни до 14 јули 2024 година. Актуелниот европски шампион Италија, кој беше еден од противниците на Македонија во квалификацискиот циклус, ќе игра во силна група со Шпанија и Хрватска, а тука е и селекцијата …

Шпанија, Италија и Хрватска во „групата на смртта“, Србија против Англија на Евро 2024 Read More »

Прва лига: Кошаркарите на ТФТ сигурни против Охрид, Феникс 2010 славеше над Работнички

Во 10 коло од Првата македонска кошаркарска лига, составот на Феникс 2010 триумфираше на гостувањето кај Работнички со 87:79. Најзаслужен за победата на гостите беше Американецот Хејнс-Џонс со 20 поени (пет асистенции), а на спротивната страна како прв стрелец се истакна Хрватот Рикиќ со 21 поен и 10 скокови. ТФТ не дозволи изненадување против Охрид …

Прва лига: Кошаркарите на ТФТ сигурни против Охрид, Феникс 2010 славеше над Работнички Read More »

Димитријевиќ прв стрелец во новиот меч за Уникс Казан во ВТБ лигата

Денеска во својот 13 натпревар во ВТБ лигата екипата на Уникс Казан загуби на гостувањето кај Локомотив Кубан со 82:75. Во редовите на Уникс Казан македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ беше прв стрелец со 18 поени, три скокови, пет асистенции и по четири украдени и загубени топки за 33 ипол минути игра на паркетот. На спротивната …

Димитријевиќ прв стрелец во новиот меч за Уникс Казан во ВТБ лигата Read More »

ВИДЕО: Јокиќ блескаше во победата над Феникс, Нуркиќ го имаше мечот на сезоната

Кошаркарите на Денвер во НБА лигата на тешкото гостувања ја совладаа екипата на Феникс со резултат 119:111, со уште една одлична партија на српскиот кошаркар Никола Јокиќ. Играчот на Нагетси, Јокиќ мечот го заврши со „дабл-дабл“ од 21 поен и дури 16 асистенции, што му е втор најдобар учинок оваа сезона, и воедно запиша пет …

ВИДЕО: Јокиќ блескаше во победата над Феникс, Нуркиќ го имаше мечот на сезоната Read More »

Јокиќ води во трката за МВП признанието во НБА оваа сезона

По освоениот шампионски трофеј српскиот кошаркар Никола Јокиќ продолжи со одличните настапи во дресот на Денвер со кој има 13 победи во 19 одиграни натпревари и просек од 29 поени, 13.2 скокови и 9.2 асистенции по натпревар. Со таквите настапи Јокиќ одново е фаворит за МВП признанието, а зад него е актуелниот освојувач на ова …

Јокиќ води во трката за МВП признанието во НБА оваа сезона Read More »

Македонската кошаркарска федерација ги објави кандидатите за изборот на најдобрите за 2023 година

Македонската кошаркарска федерација ќе ја продолжи традицијата и оваа календарска година ќе ги награди најдобрите во кошаркарскиот спорт. Сите клубови во сениорските и во младинските лиги, членовите на Здружението на кошаркарските тренери, претставниците на Судиската комисија при КФСМ, медиумите, и фановите, учествуваат во гласањето за избор на најдобрите во кошарката во 2023 година. Ќе се доделат …

Македонската кошаркарска федерација ги објави кандидатите за изборот на најдобрите за 2023 година Read More »

Супер лига: Еурофарм Пелистер без проблеми против „својот“ поранешен тренер Јовиќ

Актуелниот шампион Еурофарм Пелистер не дозволи изненадување во рамките од претпоследното коло во македонската ракометна Супер лига откако со 32:31 славеше против Тинекс Пролет. Тоа беше дуел меѓу битолската екипа и нејзиниот поранешен тренер Александар Јовиќ кој сега е на клупата на Тинекс Пролет. На стартот од натпреварот се водеше рамноправна борба на паркетот, резултатот …

Супер лига: Еурофарм Пелистер без проблеми против „својот“ поранешен тренер Јовиќ Read More »

Лазаров: Вардар двапати беше европски првак, но репрезентацијата не доби ништо од тоа

Еден од најдобрите ракометари на сите времиња, Кирил Лазаров, во интервјуто за „Моцарт Спорт“, зборуваше за својата нова животна улога, амбициозниот проект на ракометниот клуб Алкалоид од Скопје, за развојот на македонскиот ракомет, играчката кариера, зошто никогаш не го носеше дресот на Вардар, околу амбициите и желбите… Најмногу зборуваше за иднината, неговите амбиции да се …

Лазаров: Вардар двапати беше европски првак, но репрезентацијата не доби ништо од тоа Read More »

Суперлига: Лесна победа за Вардар против Мулти Есенс

Тимот на Вардар стигна до нова победа во домашната Суперлига откако вечерва лесно го совлада Мулти Есенс со 23:40. Од самиот старт „црвено-црните“ тргнаа фуризно и веќе по половина од првиот дел имаа предност од пет гола (5:10). Предноста на Вардар во продолжение само се зголемуваше, а на паузата избраниците на Недановски веќе водеа со …

Суперлига: Лесна победа за Вардар против Мулти Есенс Read More »

ФОТО | Селекторот Лазаров го објави поширокиот список ракометари за Европското првенство

Селекторот на Македонија, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари кои ќе конкурираат за настап на Европското првенство во јануари. На списокот на Лазаров се најдоа 35 ракометари од кои на крајот ќе се состави конечниот список на играчи кои ќе настапат на собирот на најдобрите континентални селекции. Изненадување на списокот е ракометарот Николас …

ФОТО | Селекторот Лазаров го објави поширокиот список ракометари за Европското првенство Read More »

Киелце е пресилен, деветти пораз на Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите

Еурофарм Пелистер и во деветтото коло од групата „А“ е совладан во ракометната ЕХФ Лига на шампионите откако денеска во Полска загуби убедливо со 35:25 од Киелце. Актуелниот македонски првак единствено водеше на самиот старт со 1:0 и 2:1, а потоа Полјаците до самиот крај на средбата го контролираа водството. Најпрвин домаќините имаа предност од …

Киелце е пресилен, деветти пораз на Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите Read More »

ВИДЕО | Докиќ: Татко ми ме исфрли на улица, ми кажа дека сум срам за него што загубив во полуфиналето на „Вимблдон“

Јелена Докиќ, пензионирана тенисерка, родена 1983 година во Осиек и поранешна репрезентативка на Фед купот на Србија и Австралија, со години се бори со депресијата за која често пишува на социјалните мрежи. Таа го користи и Инстаграм за мачни сведоштва од времето како професионална тенисерка. Ќерка на татко Србин и мајка Хрватка, во кариерата играше …

ВИДЕО | Докиќ: Татко ми ме исфрли на улица, ми кажа дека сум срам за него што загубив во полуфиналето на „Вимблдон“ Read More »

Олимпискиот вицешампион Лугелин Сантос суспендиран на три години

Доминиканскиот атлетичар Лугелин Сантос (31) е суспендиран на три години поради фалсификување на датумот на раѓање, пренесува Единицата за интегритет во атлетиката (АИУ). Сантос е олимписки вицешампион на 400 метри од Лондон во 2012 година и член на мешаната штафета на Доминиканската Република која пред две години на Олимписките игри во Токио го освои среброто …

Олимпискиот вицешампион Лугелин Сантос суспендиран на три години Read More »

Трагедија во САД: Играч на американски фудбал почина од срцев удар

Играчот на американски фудбал на Универзитетот во Минесота Дулут, Рид Рајан денеска почина како последица од срцев удар откако пред десет дена му се слошило во фитнес салата на клубот. На 22-годишнито фудбалер му се слошило при завршувањето на одредени вежби, а иако бил пренесен во болница подоцна ја загубил битката за својот живот. Информациите …

Трагедија во САД: Играч на американски фудбал почина од срцев удар Read More »

ВИДЕО | Надал го потврди враќањето: Не заслужив да ја завршам кариерата на прес-конференција

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал го потврди своето враќање на терените, а прв предизвик ќе му биде турнирот во Бризбејн кој ќе биде како подготовка за Австралија Опен. Надал се враќа на терените по долга пауза, а последниот натпревар го одигра во јануари кога се повреди на минатогодишното издание на турнирот во грен-слемот во Австралија. „Мислам …

ВИДЕО | Надал го потврди враќањето: Не заслужив да ја завршам кариерата на прес-конференција Read More »

Патрик Муратоглу: Ѓоковиќ сега е во иста физичка форма како пред 10 години

Познатиот тениски тренер Патрик Муратоглу, споредувајќи ги Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер истакна дека главната разлика помеѓу нив двајцата е тоа што Србинот (36) успеал да ја задржи физичката форма како во младите години, додека Швајцарецот (42) тоа не можел. – Кога имаше 36, 37 години, Роџер не можеше да освои три од четири грен-слема, …

Патрик Муратоглу: Ѓоковиќ сега е во иста физичка форма како пред 10 години Read More »