• Слободен удар

Радости и гадости

Неколку дена се радуваме со сребрениот медал на Дејан Георгиевски што го освои на Олимписките игри во Токио во таеквондо. По дваесет години Македонија повторно се вброи меѓу земјите што на игрите освоија медал. Убаво е чувството на среќа, на заедништво, на гордост кога се вее нашето знаме. Затоа што ни е потребна радоста. Како …

Радости и гадости Read More »

Историско отворање на Балканот

Македонија, Србија и Албанија вчера направија историски исчекор. Со потписите на Зоран Заев, Александар Вучиќ и Еди Рама се поместија границите така што секоја земја си ја задржува својата сувереност, но ги избришаа границите за граѓаните на овие три земји. „Отворениот Балкан“ вчера на целиот свет му одржа лекција дека и овој регион е место …

Историско отворање на Балканот Read More »

Тргнете ги рацете од теквондистот

Денот по утрото се познаваше во земјата на изгрејсонцето во тие мугри на 27 јули 2021 (патем, 38-ми роденден на Горан Пандев, уште една спортска легенда што ни го разубави ова лето). Сите што се разбудија порано за да видат на ТВ-екраните колку бил сериозен теквондистот Дејан Георгиевски, кога, „мртов ладен“ изјавуваше, заедно со тренерот …

Тргнете ги рацете од теквондистот Read More »

Платите растат од митинг до митинг

Кампањата, неофицијална, за локални избори е во полн ек. Сите нешто ветуваат, сите нешто копаат. Сега му е мајката за поплаки за дупките, за неасфалтираните патишта, за автoбускиот превоз… Ако сега не слушнат, нема кога. Просто да посака човек постојано да биде во предизборен грч, само тоа да не чини пари, да не значи реално …

Платите растат од митинг до митинг Read More »

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата

Цел свет, па и Македонија, деновиве е зафатена со олимпиското лудило. И нормално, во услови на пандемија кога цела претходна година бевме затворени, а насекаде се трубеше само за короната, годинава спортот малку нè оддалечи од секојдневните проблеми. Го следевме Европското првенство во фудбал, навиваме за македонската репрезентација и ги бодревме нашите млади фудбалери кои …

Успехот на Деркоски и неуспехот на државата Read More »

Извини Скопје, не беше морално!

Никој никогаш не му се извинил на Скопје за тоа што му го направил, ниту за тоа што требало, a не го направил за градот. Таква ритуално-освестувачка, културна, основоположничка церемонија нема предвидено ни во денешната програма со која ќе бидат одбележани 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога тоа утро на 26 јули …

Извини Скопје, не беше морално! Read More »

Рамиз мерка

„Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори. Во тек се постапките за избор на најдобрите кандидати – тоа ќе бидат личности што умеат и кои се подготвени да го дадат најдобриот резултат за граѓаните во секој град, во секое село, во секоја населба. Меѓусебната поддршка во некои општини ќе …

Рамиз мерка Read More »

Вода до гуша

Патници во вода до гуша се прпелкаат за здив во вагон во подземно метро. Цели села под кал. Топлотен бран како тивок убиец во „студената“ Канада. Црн чад од „белите дробови“ на планетата… Вакви апокалиптични сцени се потресен доказ дека природата, моќна и немилосрдна, си поигрува со судбините на луѓето, кои упорно и безмилосно ја …

Вода до гуша Read More »

Има ли некој надлежен?

Една од омилените „спортски“ дисциплини на институциите во државата е префрлање на вината и на надлежностите. Верувам дека олимписко злато би можеле да освоиме доколку се воведе како официјална категорија. Шегата настрана, но навистина, за секоја и навидум очигледна состојба, секогаш е виновен некој друг. А и кога, со тешко срце, ќе се прифати надлежноста …

Има ли некој надлежен? Read More »