Категорија: Скопје

Вести Скопје

Времен сообраќаен режим на улица „Александар Урдаревски”

Слободен печат
Град Скопје известува дека поради реконструкција на коловозот на  улицата „Александар Урдаревски” во општина Бутел, од утре на оваа сообраќајница ќе биде воведен времен режим...
Вести Скопје

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

МИА Агенција
Посетителите од утре повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје. Зоолошка градина Скопје ќе биде отворена...
Вести Скопје Слајдер

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат
На социјалната мрежа Фејсбук се споделува видео за кое се тврди де е снимено денес во скопската населба Чаир, на кое се гледа лица како...
Вести Скопје Слајдер

Најголем дел од новозаразените во Скопје се од Гази Баба, Бутел и Чаир

Слободен печат
Од 37-те новозаболени од Ковид-19 регистрирани во изминатото денонокие, 12 се во Скопје и тоа пет во општината Гази Баба, по два во Бутел и...
Вести Скопје

Автобусите на ЈСП нема да сообраќаат додека трае празничниот полициски час

Слободен печат
ЈСП Скопје соопшти дека од утре, недела (24.05.2020 год) од 11 часот до вторник (26.05.2020 год) до 5 часот, јавниот превоз нема да функционира. Привремениот...
Вести Скопје Слајдер

Вработените во ЈП „Паркови и зеленило“ спасиле од смрт бебе сокол

Слободен печат
ЈП „Паркови и зеленило“ на официјалниот фејсбук профил напишаа дека нивните вработени во Карпош 4 спасиле од смрт бебе сокол. „При извршување на редовните активности...
Вести Скопје

Шилегов: Граѓаните треба да бидат сојузници кога се спроведува некоја мерка

МИА Агенција
Основната претпоставка кога институционално пропишувате каква било мерка и ја ставате во сила, е да ги имате граѓаните како сојузници во тој процес, наведе градоначалникот...
Вести Скопје

Ќе бидат отстранети 240 рекламни објекти од јавните површини во Скопје

Слободен печат
Градоначалникот на Град Скопје на денешната прес-конфенреција истакна дека постигнале договор со компаниите што се занимаваат со закуп на рекламен простор, во делот на билборди и...
Вести Скопје Слајдер

Земјотрес почувствуван во Скопје

Слободен печат
Земјотрес со епицентар 760 километри јужно од Скопје во Средоземно Море со локална Рихтерова магнитуда 5.8 е почувствуван денеска веднаш по полноќ во 00 часот...
Вести Скопје

Шилегов: Стигнаа седум од 33 автобуси на ЈСП

Слободен печат
Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на својот фејсбук профил соопшти дека денеска стигнале седум од 33-те автобуси за Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) – Скопје....