Категорија: СП Неделник

Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Брегзитот е само крај на почетокот

Роберт Шримсли/Finanial Times
Конечно, трговски договор меѓу Британија и ЕУ – и тоа цела недела пред истекот на годината! Само со целосен увид во текстот на договорот меѓу...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Макрон го „почести“ Ал-Сиси со „Легија на честа“: Отмен пад од височина

Доделувањето на признанието „Легија на честа“ на египетскиот диктатор Абдел Фатах ал-Сиси за време на помпезната државна вечера во Елисејската палата е несомнено еден од...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Како се влезени вакцините од Србија во Косово?

Слободен печат
Основното обвинителство во Косовска Митровица започна да собира информации за влез на вакцини за коронавирус од Србија во општините на северот на Косово каде што...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Ќе го следи ли Хрватска примерот на Полска?

Синиша Боданиќ/Дојче Веле
Уште од 1991 година, кога по распадот на Југославија Хрватска стана независна држава, конзервативните сили во земјата се обидуваат да го сменат либералниот закон за...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Интервју | Димитрина Петрова, иницијатор на БОЛД во Бугарија: Корените на популистичкиот бран лежат во неисполнетите ветувања од 1989 година

Капитал: Во текот на изминатава година, вашата организација излезе со ставови за важни настани и процеси во Бугарија. Во конзервативно-патриотската реторика под „антибугарско малцинство“ се...
Вести Регион СП Неделник

Србија (досега) кризата ја чинеше 4,6 милијарди евра

Слободен печат
Вистинската вредност на фискалниот пакет за ублажување на негативните економски последици од кризата оваа година најверојатно ќе достигне износ од околу 10% од БДП на...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

На Турција одеднаш ѝ се брза!

Бабис Сгролампос/Ефсин
Скоро три месеци по состанокот Дендијас-Чавушоглу на Форумот во Братислава на 8 октомври, Анкара се чини подготвена да повика на дијалог со Атина, кога турскиот...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Кривокапиќ: И Ѓукановиќ ќе биде процесуиран доколку има докази

Слободен печат
Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, изјави дека нема да застане на патот на најдобрите можни односи меѓу Црна Гора и Србија и дека би...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Капитализмот на крстопат: Светлото на либералната демократија слабее

„За прв пат во овој век, меѓу земјите со повеќе од еден милион луѓе, сега има помалку демократии отколку што има недемократски режими“. Оваа отрезнувачка...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Косово: Нови избори, стари партии

Според одлуката на највисокиот суд на Косово изборот на владата на Авдулах Хоти од Демократската лига на Косово (ЛДК) во јуни годинава бил можен само...