• Магазин слајдер

Со изградбата на Кинескиот ѕид е поврзана една од најтажните љубовни легенди

Кинескиот ѕид е една од најпознатите градби во светот. Бил граден со векови, а примарната идеја била да се направи ѕид како одбрана од напади. Неговата изградба почнала уште во 5 век п.н.е и траела сè до 17 век. Најпознатите делови од ѕидот биле изградени помеѓу 15 и 17 век, за време на династијата Минг, …

Со изградбата на Кинескиот ѕид е поврзана една од најтажните љубовни легенди Read More »

Виц на денот: Претплата

Цветко влегува во еден локал: – Добар ден. Сакам да се претплатам за една година. – Господине ова е винарија, фитнесот е на горниот спрат – Ако, ако, знам.

На граница на лудилото: Чудниот живот на „последниот волшебник“ Исак Њутн

Исак Њутн се смета за еден од најголемите научници кои некогаш живееле. Но во свое време, тој бил познат по многу работи, вклучувајќи го и бизарното однесување. Прочитајте ги десетте фасцинантни факти за брилијантниот Исак Њутн. 1.Њутн бил голем грешник Барем така се смета. Кога имал 19 години, направил список од 48 гревови што ги …

На граница на лудилото: Чудниот живот на „последниот волшебник“ Исак Њутн Read More »

Кои се трите најверни хороскопски знаци?

Овие хороскопски знаци навистина ја ценат верноста и тоа им е еден од најважните двигатели  во животот. Внимателно ги запознаваат своите партнери пред да се впуштат во врска, па отакако ќе се официјализираат нивните односи, тие остануваат верни и посветени. Рак Лагите се во целосна спротивност од залагњата на Ракот, што го прави еден од …

Кои се трите најверни хороскопски знаци? Read More »

Виц на денот: Комшија

Трпе му вика на Цветко: – Нема да поверуваш што ми се случи синоќа. Цветко зачуден: – Што? Трпе: – Комшијата во 3 сабајле ми ѕвони на врата. Толку многу се исплашив што ми падна бормашината од раце.

Почина пејачот на „Парни Ваљак“ Аки Рахимовски на 67 годишна возраст

Пејачот на култната рок група „Парни Ваљак“, Аки Рахимовски почина денес на 67 години, потврди неговиот менаџер Дамир Осредечки. На официјалниот фејсбук профил на групата „Парни Ваљак“ веќе се појави и фотографија од Аки, со последен  поздрав со стиховите: “Za malo nježnosti na sve ću pristati za malo nježnosti da mogu zaspati” Менаџерот даде изјава: …

Почина пејачот на „Парни Ваљак“ Аки Рахимовски на 67 годишна возраст Read More »

Брајан Меј позитивен на коронавирус: Ве молам внимавајте

Легендарниот гитарист на бендот Квин Брајан Меј објави дека е позитивен на коронавирус. Тој додаде дека најверојатно се заразил на роденденската забава на која бил гостин. Меј на Инстаграм открил дека тој и неговата сопруга биле на забава со многу пријатели имислејќи дека се „безбедни“. Тој нагласи дека е иронично што се чувал од почетокот …

Брајан Меј позитивен на коронавирус: Ве молам внимавајте Read More »

На денешен ден – 17 ноември

– Денеска е Меѓународен ден на студентската младина. 1558.- Умре англиската кралица Мери I Тјудор, ќерка на Хенри VIII. На англискиот престол дојде кралицата Елизабета, за време на чие владеење Англија ги консолидира внатрешните состојби, се ослободи од притисокот на Шпанија и излезе со своите бродови на сите светски мориња. Истата година, англиската флота ја порази шпанската …

На денешен ден – 17 ноември Read More »

Виц на денот: Прозорци

Трпана во краток фустан ги миела прозорците на станот, а Трпе лежи на каучот со телефонот в раце. По кратко време ѝ вели: – Слегувај веднаш од таму! – Зошто? – Веќе те гледам на Фејсбук како ги миеш, снимена од карши!