Категорија: Жена

Жена Забава Магазин

Мажите не слушаат што им зборуваат жените дури 388 пати годишно, а повеќе причини има за тоа!

Слободен печат
Новото истражување спроведено од Scrivens Hearing Care покажало дека мажите не ги слушаат своите партнерки во порсек 388 пати годишно. Тоа всушност значи дека мажите...
Жена Магазин Некатегоризирано

Разговор со Ема Кушевска, фотографка: Предизвик за фотографирање ми се мајки, постари госпоѓи, жени во народни носии

Јасмина Кантарџиева Димков
Поминаа цели 10 години од нашето прво интервју, откако од активен градски живот, таа се повлече во мирното местенце Елен Камен на oхридското крајбрежје. Што...
Жена Забава Магазин

РАЗГОВОР со Љупка Гугучевска, портпаролка на ДИК: Што и да правиме, ние сме единствените и најдобрите мајки на нашите бебиња

Александра Велинова
Портпаролката на Државната изборна комисија, шармантната и впечатлива по црвената боја на коса, Љупка Гугучевска, професионално информираше и ги следеше претседателските избори. Тоа знаеме дека подразбира од...
Жена Магазин

Ангела Јакимовска: На финалето на Мис Европа беше забрането да има публика, а им забранија учество на девојките кои доаѓаат од ризичните земји

Слободен печат
Ангела Јакимовска е најзгодната Европјанка, барем според исходот од последниот Избор на Мис Европа, кој се одржа неодамна во Бејрут. Учествуваа 30 претставнички на држави...
Жена Забава Магазин

Стил на неделата: Олга Костовска, претседател на надзорен одбор на „Еуролинк осигурување“

Слободен печат
– Стилот не е само парче облека. Тој е дефиниција по која ја паметиме една личност. Токму поради овие нешта, многу ми се допаѓа стилот...
Жена Забава Магазин Некатегоризирано

Разговор со Елена Граматикова, креативка: Еден момент, една линија љубов

Јасмина Кантарџиева Димков
Елена Граматикова, која работи во маркетинг-агенцијата „Њу момент њу идеас“, има многу креативно хоби – изработка на постери кои го зачувуваат моментот кога првпат се запознавате...
Жена Забава Магазин

Љубовниот живот на Вирџинија Вулф, била сексуално злоставувана како дете, а повеќе ги сакала жените од мажите

Слободен печат
Вирџинија Вулф имала и привлечност и ум. Нејзината мајка, Јулија Дукворт, била прочуена по својата убавина, а нејзиниот татко, Лесли Стивен, доминирал како една од...
Жена Забава Магазин

ИНТЕРВЈУ со Сибел Бајрам, активистка: Ромите не се проблем, туку се потенцијал што треба да се искористи за напредок  

Јасмина Кантарџиева Димков
Сибел Бајрам има 24 години и работи како наставник по англиски јазик во ООУ „26 Јули“ во општината Шуто Оризари. Сибел е една од ретките млади...
Жена Забава Магазин

Знаете ли која диета е прогласена за најдобра од нутриционистите и докторите? Еве ја најновата листа на најдобри и најлоши диети!

Слободен печат
Ако размислувате за губење на килограми, размислете за диетата која веќе со години ја препорачуваат американските нутриционисти. Во студијата чии резултати се објавени во US News...
Вести Жена Свет

Првпат избрана жена за претседател на азербејџанскиот Парламент

МИА Агенција
Првпат во историјата, Парламентот во Азербејџан ќе биде предводен од жена, откако на денешната седница пратениците ја избраа Сахиба Гафарова за претседател на законодавниот дом....