Категорија: Жена

Жена Магазин Магазин слајдер

Кралицата Елизабета Втора денеска полни 94 години: Вози без возачка дозвола, не сака кромид и лук, а знае да поправа и автомобили

Слободен печат
Британската кралица Елизабета Втора денес го слави 94-роденден. Нејзиниот роденден нема да биде одбележан со традиционалната почесна стрелба, која кралицата ја смета за неприкладна поради...
Жена Магазин Магазин слајдер

Управувањето со јавните претпријатија во Македонија е резервирано за мажите

Слободен печат
Родовата еднаквост значи дека жените и мажите, еднакво треба да уживаат исти права, ресурси, можности и заштита во општеството. На глобално ниво, постигнувањето на родова...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Единствено нејзе Ким Џонг Ун ѝ верува: Која е Ким Џо Џонг и дали таа ќе биде следната владетелка на Северна Кореја?

Слободен печат
Странските медиуми пишуваат дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун (36) е во тешка здравствена состојба по операцијата на срцето, иако Северна Кореја го негира тоа....
Жена Здравје Магазин

Д-р Драгана Емел-Маркоска, педијатар: Кај децата многу се мали шансите за развивање на тешка клиничка слика од коронавирусот

Јасмина Кантарџиева Димков
И покрај пандемијата, д-р Драгана Емел-Маркоска секојдневно оди на работа. Таа е специјалист педијатар во ординацијата ПЗУ „Старс Медика“. Оние кои ја познаваат претпоставуваат што...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Најдолговечната британска владетелка утре полни 94 години: Како Елизабета стана кралица на Британија? (ФОТО)

Слободен печат
Кралицата Елизабета Втора денес го слави 94-тиот роденден. Родена е како трета во низата за наследство на тронот. Нејзиниот харизматичен чичко, Едвард Осми, обожаван од...
Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин Магазин слајдер

Лидија Георгиева: Сите ќе мораме заедно да го редефинираме нашиот начин на купување

Јасмина Кантарџиева Димков
Лидија Георгиева е реномирана модна дизајнерка и професорка на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје. Дизајнерската кариера ја градеше и во Париз, каде се стекнала со државна...
Жена Магазин Магазин слајдер

Била филозофка, математичарка и атрономка, толку била паметна што ја сметале за вештерка, била претепана до смрт и спалена

Слободен печат
Судбината на Александриската библиотека, најпрестижниот интелектуален центар на стариот век, е запечатена со трагично погубување на научничката што во времето кога жените немале никакви права,...
Жена Забава Магазин

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Сликање на чанти и торби со Драгица Велкоска

Ј.К.Д
Велешанката Драгица Велкоска, која живее со семејството во Прилеп, со уметност, а најмногу со сликање, се занимава уште од дете. Во тоа време немало голем...
Жена Здравје Магазин

Јасна Апостолски – Николов: И мајката позитивна на коронавирусот може да го дои своето бебе

Јасмина Кантарџиева Димков
На актуелните прашања кои ги мачи трудниците, но и мајките доилки, во периодот на коронавирусот, добиваме одговори од Јасна Апостолски – Николов, дипломирана медицинска сестра,...
Жена Магазин Ретро Слајдер

ЗАБОРАВЕНИОТ ХЕРОЈ: Џун Алмеида го откри коронавирусот пред пет декади, но без заслуженото признание

Слободен печат
Кога Џун Алмеида се загледала во својот електронски микроскоп во 1964 година, видела тркалезна, сива точка покриена со ситни спици. Таа и нејзините колеги забележале...