Категорија: Жена

Жена Магазин Магазин слајдер

Разговор со Стефанија Насеска, модна дизајнерка која шири љубов: Јавните личности треба да имаат повеќе доверба во дизајнерите

Јасмина Кантарџиева Димков
По период на пауза, модната дизајнерка Стефанија Насеска повторно се врати на модната сцена со колоритна колекција полна со пораки. Вели дека нејзиното отсуство се...
Жена Магазин Магазин слајдер

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат
За убава и здрава кожа најважна е правилната нега, а добриот пилинг е првиот чекор. Ви претставуваме неколку рецепти за пилинзи кои можете да ги...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Интервју со петте жени кои придонесоа успешно да се трансплантира првото срце во Македонија

Јасмина Кантарџиева Димков
Задоволство е да се зборува со пет жени одеднаш. Цел оркестар, кој беспрекорно функционира: д-р Маја Мојсова Мијовска, национален координатор за трансплантација на органи и...
Жена Магазин Магазин слајдер

Интервју со д-р Елена Арсова: Долготрајниот стрес од пандемијата доведува до опаѓање на косата

Кристина Апостолова
Освен редовното миење на рацете, носењето маски, дезинфекцијата на телефони и други контактни површини, препорачувам редовно миење на косата, која е потенцијален медиум за пренесување...
Жена Магазин Магазин слајдер

Инспиративен живот во седмата деценија: Смиљка, Воскресија, Софија и Сузица, четири жени, четири креативни приказни

Јасмина Кантарџиева Димков
Смиљка Крстевска, Воскресија Априлска, Софија Лепојевиќ и Сузица Панова се четири талентирани уметници, кои со уметност почнале да се занимаваат на повозрасни години, кои возраста...
Жена Магазин Магазин слајдер Некатегоризирано

Просковска, гласот на лицата со физичка попреченост: Ако Швеѓанец во количка го преселиш кај нас, би потонал во немоќта!

Јасмина Кантарџиева Димков
Христина Просковска, убава – преубава и згора на тоа образована, и умница, е жена која живее со мултиплекс склероза цели 16 години. Болеста ѝ била дијагностицирана на 30-годишна...
Жена Магазин Магазин слајдер

Мерилин Монро била мртва со години, но тој не престанал да ја сака: Најромантичниот гест во светот на славните кој ќе ве разнежни!

Слободен Печат
Норма Џин, многу попозната под името Мерилин Монро, се венчала трипати. Еден од нејзините сопрузи бил Џо Димаџио, легендарниот бејзбол играч на Њујорк Јенкис. На...
Ви Препорачуваме Жена Магазин Магазин слајдер

Животната приказна на Милка Ефтимова: Секогаш остана дама

Ј.К.Д
Примадоната Милка Ефтимова, алт и мецосопран певица, доајен на Македонската опера и редовен професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје, е родена на 26...
Жена Магазин Магазин слајдер Ракомет Спорт

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков
По богатата спортска кариера, една од нашите најуспешни ракометарки, Драгана Ристова, одлучи да стане ракометен тренер. Се согласува со нас дека е многу поразлично да...
Жена Магазин Магазин слајдер

Кралот на високите потпетици порачa: Ова е единствениот модел на сандали кој ви е потребен ова лето! (ФОТО)

Слободен печат
Маноло Бланик, некрунисаниот крал на високите потпетици и славен дизајнер порачува кој е ултимативниот модел на сандали за ова лето. Тој е човек чие име...