Категорија: Здравје

Еспресо Здравје

Секоја негативна енергија предизвикува болест

Слободен печат
Теоријата дека секој себеси си „ги создава“ болестите, веќе не е само екстремна алтернатива на која докторите превртуваат со очите неверувајќи. Размислувањата, стравовите, вербата или...
Еспресо Здравје

Овој чај помага во топењето на масните наслаги?!

Слободен печат
Зелениот чај повторно е во центарот на вниманието. Освен што изобилува со антиоксиданси, се најде и на листата „производи за слабеење“. Поради своите прехрамбени и...
Здравје

Одличен рецепт за подмладување: Освежете ја секоја клетка во своето тело (рецепт)

Слободен печат
Сите веројатно сте чуле за изртена пченица и делотворноста на истата. Пченицата ја ставате во вода, па ја процедувате и ја чекате да изрти. Изртената...
Здравје

Ги топи килограмите и ги чисти цревата после 7 дена: Кефирот помешан со овие состојки е најдобар појадок!

Слободен печат
Губитокот на тежина ќе се забележи веќе во првата недела. Но, главна работа е и користа за здравјето. Прво, цревата се чистат. После првите три...
Еспресо Здравје

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Слободен печат
Доколку сакате да намалите неколку килограми, не го прескокнувајте појадокот. А доколку сакате тоа полесно да го изведете, студиите покажаа дека на менито треба да...
Еспресо Здравје

Дознајте што може да ви направи еден алкохолен пијалок дневно

Слободен печат
Најновите истражувања укажуваат на тоа дека само еден алкохолен пијалок или два во текот на денот може да бидат поврзани со ризик од појава на...
Еспресо Здравје

Домашен сируп кој ќе ве спаси од настинките и грипот

Слободен печат
Не давајте непотребно пари за скапи лекови и препарати против настинка, бидејќи самите можете да направите сируп кој е многу поефикасен од кој било лек....
Еспресо Здравје

Како да користите помалку сол во исхраната?

Слободен печат
Просечен човек внесува околу 11,6 грама сол дневно, иако препорачаната количина е максимум 5 грама. Нормално, солта не смеете целосно да ја исфрлите од исхраната,...
Еспресо Здравје

Храна која може да биде причина за мигрена

Слободен печат
Мигрената уште е една од најголемите мистерии на медицината, никогаш не се открива што точно ја предизвикува, но истата може да направи оној кој ја...
Еспресо Здравје

Како најлесно да закрепнете од бронхит?

Слободен печат
Бронхитот е клиничка слика која најчесто треба да се лечи со антибиотик и комбинација од други лекарства препишани од лекар или специјалист. Но, како и...