Категорија: Здравје

Здравје Магазин

Три мини теста со кои можете да го проверите вашето здравје

Слободен печат
Научниците велат дека начинот на кој ги изведувате секојдневните активности можат да кажат многу повеќе за вашето здравје, отколку вадењето крв или снимањето на главата....
Здравје Магазин

НИВНАТА ТАЈНА: Пијат и пушат, а живеат повеќе од 100 години

Слободен печат
Одалеченото со Акиароли во јужна Италија е познато по големиот број на постара популација и покрај нивното пушење и дебелина, нивната долговечност е загатка која...
Здравје Магазин

УШТЕ ЕДЕН ВИТАМИН ПРОТИВ МИГРЕНИТЕ: Со неговата примена се намалува интензитетот на болката

Слободен печат
За жал, лек за мигрена не постои, но со правилна комбинација на лек против болка, витамини и минерали, може да се олеснат симптомите....
Здравје Магазин

МАГИЧНО ОВОШЈЕ: Со ананас спречете ја појавата на рак и остеопороза

Слободен печат
Благодарение на високото количество витамин Ц што го содржи ананасот, како и на бета-каротенот, ова овошје има одлични антиоксидантни својства....
Здравје Магазин

НЕ ПРЕВРИВАЈТЕ ВОДА ПОВЕЌЕПАТИ: Поопасно е отколку што мислите!

Слободен печат
Нитратите кога се изложени на висока температура се претвораат во нитрозамини, кои се канцерогени, а најмногу ги напаѓаат јајниците, дебелото црево и желудникот....
Здравје Магазин

Циметот може да ви послужи како лек доколку ги имате овие 16 проблеми!

ССлободен печат
Погледнете за што се е добар циметот за вашето здравје: – Го контролира нивото на шеќер во крвта – Лекува габични инфекции – Ги ублажува...
Здравје Магазин

Мора да пробате: Домашен сок од нане, лечи 10 болести

Слободен печат
Сепак, сезоната на цутење нане е лето, а ние ви предлагаме совршен начин да уживате во оваа моќна билка и во текот на летото. Пригответе...
Здравје Магазин

Германските педијатри предупредуваат: Здравите деца не треба да избегнуваат глутен

Слободен печат
Родителите во никој случај не би смееле на своја рака, без препорака од лекар, на децата да им забрануваат да јадат храна богата со глутен...
Здравје Магазин

Нема да ви се верува: Печениот кромид може да ви го спаси животот, погледнете за кои болести е најпогоден

Слободен печат
Се открило дека печениот кромид е покорисен од свежиот. Но знаете ли зошто? Тој има силен антибактериски ефект, лекува рани, го нормализира крвниот притисок и нивото...
Здравје Магазин

Целерот може да ви помогне да ја намалите нервозата, еве како…

Слободен печат
Тајната се крие во богатството од магнезиум, калиум и калциум со кои оваа билка располага, што влијае на ублажувањето на напнатоста, елиминирање на долготрајниот стрес...