Категорија: Здравје

Здравје Магазин

Дали смеете да јадете изртен лук?

Слободен печат
Не постои замена за лукот, ниту за јадењето, а ни за здравјето. Меѓутоа, дали сте знаеле дека лукот можете да го консумирате и кога ќе...
Здравје Магазин

Топ 3 правила за појадок ако сакате да слабеете

Слободен печат
Појадокот е најважен оброк во денот, но подднакво важно е и што јадете за појадок. Ако сакате да ослабнете, следете ги овие три правила за...
Еспресо Здравје Магазин Убавина

Не ги стискајте поткожните мозолчиња, можете да си направите голем проблем!

Слободен печат
Поткожните промени настанати со собирање на масно ткиво главно поминуваат без проблеми, ама кога ќе се инфицираат, можат да направат сериозни здавствени тегоби. Топчињата под...
Здравје Магазин

СРЦЕВ УДАР: Жртвите ги чувствуваат овие симптоми и еден месец порано

Слободен печат
Ненадејниот срцев застој не мора секогаш да биде големо изненадување. Најновото истражување покажало дека многу луѓе ги игнорираат сигналите кои телото со денови им ги...
Здравје Магазин

БОЛКИ ВО ГРБ И РАМЕНИЦИ: Овие вежби ќе ви помогнат да се ослободите од нив

Слободен печат
Применувајте ги овие едноставни вежби, за да можете да ја намалите тензијата која се јавува во грбот, вратот и рамениците....
Здравје Магазин

Ве мачат кашлица и настинка? Ѓумбирот ќе ве излекува подобро од сите природни лекови

Слободен печат
Освен лимунот и медот, одличен сојузник во борбата против кашлицата и настинката е ѓумбирот. Ѓумбирот ја лекува кашлицата подобро од сите природни лекови. Благотоврен е...
Здравје Магазин

Како годишното време влијае на породилната тежина на бебето?

Слободен печат
Постојат многу фактори кои би можеле да влијаат на породилната тежина на бебето, а според новите истражувања, времето и температурата би можеле да бидат меѓу...
Здравје Магазин

Маж преживеал 36 часа агонија поради ерекција: „Мислев дека ќе ми отпадне пенисот“

Васко Спасоски
Романтично патување во Париз со саканата се претворило во пеколен викенд за 41 годишен Британец. По само неколку часа откако се сместил со партнерката во...
Здравје Магазин

Са­мо ед­на ла­жи­ца мед днев­но го на­ма­лу­ва хо­лес­те­ро­лот и го за­јак­ну­ва иму­ни­те­тот

Слободен печат
Освен тоа што е од­ли­чен до­да­ток во ис­хра­ната, но и сос­тој­ка што се по­чес­то е сос­та­вен дел од ни­за коз­ме­тич­ки пре­па­рати, ме­дот и не­го­ви­те ле­ко­ви­ти...