Категорија: Здравје

Живот Здравје Магазин Магазин слајдер Семејство

Вирално видео – Психолог со помош на ориз покажува колку е раширен проблемот со менталното здравје

Слободен печат
Менталното здравје многумина го занемаруваат. Психологот д-р Џули Смит одлучи на забавен начин да го промени тоа и да ги едуцира луѓето. Таа ја искористи...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Можни се лажно позитивни тестови на ковид-19, инфекцијата трае седум дена

Слободен печат
Ново британско истражување покажало дека тестовите за коронавирусот се толку чувствителни што може да откријат траги на неактивни вируси на инфекцијата што поминала пред повеќе...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Погледнете како претераното консумирање алкохол ги уништува мозочните клетки и го зголемува ризикот од деменција!

Слободен Печат
Некогаш кога консумираат алкохол, некои луѓе претеруваат и внесуваат толку многу пијалоци што повеќе не можат да го толерираат тоа. Во тој момент, алкохолизираната личност...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Седум причини зошто да ги вметнете урмите во исхраната!

Слободен Печат
Урмите честопати се поврзуваат со десерти. Сепак, ова природно слатко и разноврсно овошје има бројни придобивки за здравјето на луѓето. Тие се многу хранливи Три...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Стручњаците ги разбиваат најчестите митови за опаѓањето на косата

Слободен печат
Статистичките податоци покажуваат дека околу 35 милиони мажи и 21 милион жени го имаат истиот проблем, а тоа е опаѓањето на косата. За подобро да...
Жена Здравје Магазин Магазин слајдер

Домашна маст која ги решава проблемите со враснати и задебелени нокти и ги елиминира и габичките

Слободен печат
Оваа маст стана хит на интернет бидејќи за само три дена ги отстранува габичките на ножните прсти, а воедно помага кај проблемите со враснати и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Со консумирањето на овие намирници внесувате мала количина микропластика!

Слободен Печат
Во последно време неколку намирници се повлечени од продажба бидејќи во нив беа пронајдени траги од пластика. Така, во јуни во Аризона, Тексас, Орегон и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Нов тренд: Стручњаците открија зошто се повеќе бебиња се раѓаат во лето!

Слободен Печат
Германските експерти забележаа интересен тренд во последните четириесет години – повеќето бебиња се раѓаат во јули, август и септември. Претходните години биле сосема поинаку, па...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Два симптома на коронавирус што се јавуваат кај децата

Слободен печат
Лекарите дефинираа список на симптоми на коронавирусот кај децата, кој вклучува висока температура, нова, упорна кашлица и губење или промени во сетилата за вкус и...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Како да дознаете дали средството за дезинфекција е сигурно и ефикасно?

Слободен Печат
Експертите се согласуваат дека миењето раце со сапун и вода е најдобриот начин да се отстрани нечистотијата. Но, понекогаш вода и сапун не се достапни,...