Здравје- Page 3 of 68 - Слободен печат

Category : Здравје

Здравје Магазин

Неверојатните здравствени предности на тиквичките

Слободен печат
Тие се нискокалорични, а содржат високо ниво на есенцијални нутритивни вредности. Од нив може да јадеме во текот на целата година. Доколку сакате да ја...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин

Сакате да си го продолжите животот? Одете во театар!

Слободен Печат
Научници од универзитетски колеџ во Лондон откриле дека луѓето кои имаат активен контакт со уметноста, на неколку месеци или почесто, имаат помал ризик од рана...
Здравје Магазин

Лекови од домашната аптека: Ѓумбир против мачнини, модри сливи против запек

Слободен печат
Нашите баби и дедовци растеле и живееле со значително помалку лекови, споредбено со бројот на медикаменти кои секој од нас ги пие во денешно време...
Здравје Магазин

Евтино мени за брзо слабеење: Медицинска диета која го топи вишокот килограми (МЕНИ)

Слободен печат
Едноставна но сепак строга – медицинска диета која само за еден месец го топи вишокот килограми кој долго време ве мачел. Диетата трае еден месец,...
Здравје Магазин

Постојано ви е ладно? Тоа може да биде сериозен симптом!

Слободен Печат
Доколку ви е ладно бидејќи температурата за само еден ден паднала до -10 степени Целзиусови, тогаш тоа е сосема во ред, но ако вие се...
Здравје Магазин

Колку калории трошиме со зимските спортови?

Слободен печат
Сте се прашале ли некогаш колку калории „топиме“ со фитнес активностите на снег? Ние проверивме за вас. Иако ви изгледа како забава на снег, санкањето...
Здравје Магазин

Какво влијание има алкохолот на сонот?

Слободен печат
Дали алкохолот има некакво влијание на сонот? Многу луѓе ширум светот имаат навика пред спиење да се напијат една чашка вино или пиво за подобар...
Здравје Магазин

Овие 10 намирници ги чистат артериите!

Слободен Печат
За да го заштитите срцето, некогаш не ви требаат лекови, туку вистинска храна. Затоа чувајте го со секој залак од овие топ 10 намирници кои...
Здравје Магазин

Ова не е само обично смути – Зошто светот полуде по појадокот во чаша?!

Слободен печат
Не станува збор за обично смути, туку за рецепт кој е прилагоден за прв оброк во денот, кој ќе ве држи сити до ручекот, а...
Здравје Магазин

Намирници кои спречуваат рак на дигестивниот систем

Слободен Печат
Светското здружение на гастроентеролози, секоја година се фокусира на некои болести кои влијаат на системот за варење. За 2019 година, тоа беше гастроинтестиналниот карцином. Станува...