12.8 C
Скопје

Категорија: Здравје

Еспресо Здравје

Четири секојдневни навики кои ни го загрозуваат здравјето

Слободен печат
Од лошите навики тешко се ослободуваме, а ситуацијата станува поалармантна кога ќе сфатиме дека сите тие навики ги применуваме секојдневно, речиси несвесни за опасноста која...
Еспресо Здравје

Слаби однадвор, дебели однатре: Фитнес-експерт ја опиша кето-диетата

Слободен печат
Кето-диетата е една од најпопуларните, која дава одлични резултати во однос на губење вишок килограми и надворешен изглед. На приказната за кето-диетата „паднал“ и Дру...
Еспресо Здравје

Секојдневната употреба на канабис може да доведе до психоза

Слободен печат
Легализацијата на марихуаната, како за медицинска така и за рекреативна употреба, продолжува да се шири низ светот, иако евентуалните здравствени ризици (или бенефити), не се...
Еспресо Здравје

Алкални намирници за здраво тело

Слободен печат
Многу болести потекнуваат од киселата средина во телото. На пример хеликобактер пилори опстанува во кисела средина, како и голем дел канцерогени клетки. Доброто во борбата...