-2 C
Скопје

Категорија: Здравје

Здравје Магазин Магазин слајдер

Интервју со академик д-р Драган Јованов: Со употребата на фитомедицината успехот кај пациентите е неминовен

Анита Златкова
Академик д-р Драган Јованов при Европската академија на науки, со фитомедицина започнал да се занимава од лична причина, или како што ни откри, по смртта...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Размислете двапати пред да си го „крцнете“ вратот: Може да предизвика мозочен удар

Слободен Печат
Имате вкочанет врат? Можеби треба да размислите двапати пред да посегнете кон навидум наједноставниот начин за олеснување на болката. Иако се случува ретко, манипулацијата со...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Интервју со доктор по стоматологија Илија Караманов: Ризикот од аеросоли е поголем за стоматологот отколку за пациентот

Кристина Апостолова
Фреквентноста на посета на нашите ординации заради стравот кај пациентите од ковид-19 е значително намалена, а и затворените граници го направија своето, вели стоматологот Караманов....
Вести Ви Препорачуваме Здравје Македонија Храна

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Не игнорирајте ги! Први симптоми на дијабетес

Слободен печат
Симптомите на дијабетес се многу често маскирани. Најчес тип е дијабетес тип 2, кој може да биде предизвикан од прекумерна телесна тежина, физичка неактивност, висок...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Шест најчести причини за зголемен број на леукоцити во урината

Слободен печат
Леукоцитите или белите крвни клетки се дел од природниот одбранбен систем. Во нормална состојба, леукоцитите или воопшто не се присутни во урината или се присутни...
Жена Здравје Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Вратете го телото во форма по богатата празнична трпеза: Нема повеќе изговори, стопете ги мастите со овие 20 кардио вежби

Слободен печат
Прзничните трпези беа преполни со масна храна која пак содржи многу калории, а бидејќи се собраа повеќе празници наеднаш, вашето тело сигурно акумулирало вишок масти....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Намирници со чија помош полесно ќе ги изгубите „зимските“ килограми!

Слободен печат
Тие кои во текот на зимата обично добиваат вишок килограми, уживајќи во консумирањето на празничните оброци, решението можат да го побараат во овие намирници. Меѓу...
Здравје Магазин Магазин слајдер

„Долг ковид“: Дури 76% од пациентите имале симптоми и шест месеци по инфекцијата со коронавирусот

Слободен печат
Истражувањето спроведено на повеќе од 1.700 пациенти со ковид-19 во Вухан покажало дека дури 76 проценти од пациентите страдале од барем еден симптом на болеста...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Како Сузана Манчиќ „стопи“ 15 килограми: Ги носам фустаните кои некогаш не можев да ги облечам!

Ј.К.Д
Дотуркав до 89 килограми, знаете што се 89 килограми? Тоа е уште малку па 90, а каде е 90 тука ќе бидат и 100. Кога...