5 C
Скопје

Категорија: Здравје

Еспресо Здравје

Билки и зачини за подобрување на имунитетот

Слободен печат
Пролетниот период, а посебно наглите климатски промени доведуваат до ослабување на имунитетот.  Затоа периодов е идеален за конзумирање на природни продукти кои ќе ви помогнат...
Еспресо Здравје

Смирете ја кашлицата со морков, еве како да направите домашен сируп

Слободен печат
Со промените на времето доаѓаат и разните инфекции и воспаленија, како и кашлицата која е симптом при настинки кај децата но и кај возрасните. Морковот...
Еспресо Здравје

Вистинско време за дневна доза витамин Ц

Слободен печат
Витаминот Ц е моќен антиоксиданс, кој може да го забрза закрепнувањето од настинка, или зараснувањето на раните, од ситни повреди до оние после операција. Но...
Еспресо Здравје

Оваа пролетна билка е вистинска ризница за здравјето

Слободен печат
Има многу долга историја на употреба, а особено е користена при лекување на состојбите кои подразбираат појава на грчеви, многу болни грчеви, парализа и ревматски...
Еспресо Здравје

Што сè треба да јадат веганите за да останат здрави?

Слободен печат
Британската нутриционистка Џена Хоуп ги откри правилата до кои треба да се придржуваат сите кои сакаат да станат вегани со цел да го одржат својот...
Еспресо Здравје

Само еден додаток во кафето ќе ви помогне побрзо да согорувате масти

Слободен печат
Совршено утринско кафе постои, само треба да знаете како да го направите, без да претерате со шеќер и други додатоци како што се пена од...
Еспресо Здравје

Активниот јаглен – универзален детоксин

Слободен печат
Во современата медицина активниот јаглен првенствено се користи кај акутните труења предизвикани со вдишување, преку вода или преку храна. Претставува голема помош при труење со...
Еспресо Здравје

Познатата банана диета: Намалете 5 килограми за само две недели!

Слободен печат
Откако во Јапонија излезе книгата за банана диетата, настана вистински банана-бум. Тоа е приказната за јапонецот Ватанабе, кој со помош на оваа диета загуби 18...
Еспресо Здравје

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Слободен печат
Кога сме изложени на стрес, во нашиот организам расте нивото на хормонот кортизол, кој е познат и како стрес-хормон, па затоа телото има потреба од...