Категорија: Здравје

Еспресо Здравје

Белите дробови на пушачите се полни со отрови: Исфрлете ги токсините со помош на овој егзотичен зачин

Слободен печат
Белите дробови со вдишувањето и издишувањето влијаат на филтрација на јаглерод диоксидот, мувлата, токсините и алергените во воздухот, но понекогаш на овој важен орган треба...
Еспресо Здравје

Промени во урината кои укажуваат на проблем

Ана Анастасовска
Состојбата на урината многу говори за нашето здравје, па многу е важно навремено да ги забележите следниве симптоми: Заматена урина Дијагноза: бактериска инфекција, особено доколку...
Еспресо Здравје

Што да направите кога имате низок притисок?

Слободен печат
Променливото време може да направи вашиот крвен притисок да варира и тоа дополнително да ве измори, исцрпи и да ви предизвика главоболки. Што можете да...
Еспресо Здравје

Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Слободен печат
Кашлањето е рефлекс на телото благодарение на кој го исфрламе од дишните патишта она што нè надразнува. Но, ако кашлицата трае подолго од три недели...
Еспресо Здравје

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Слободен печат
Голем број проблеми со здравјето доаѓаат токму од „нечистотиите“ кои остануваат во дебелото црево. Затоа и треба неколкупати годишно да се трудиме да го прочистуваме...
Еспресо Здравје

Црвена храна – чувар на вашето здравје

Слободен печат
Освен според хранливата вредност и количината витамини која ја содржи, храната се вреднува и по бојата. Рецепторите за вкус работат заедно и со рецепторите за...
Еспресо Здравје

Четири секојдневни навики кои ни го загрозуваат здравјето

Слободен печат
Од лошите навики тешко се ослободуваме, а ситуацијата станува поалармантна кога ќе сфатиме дека сите тие навики ги применуваме секојдневно, речиси несвесни за опасноста која...
Еспресо Здравје

Слаби однадвор, дебели однатре: Фитнес-експерт ја опиша кето-диетата

Слободен печат
Кето-диетата е една од најпопуларните, која дава одлични резултати во однос на губење вишок килограми и надворешен изглед. На приказната за кето-диетата „паднал“ и Дру...
Еспресо Здравје

Секојдневната употреба на канабис може да доведе до психоза

Слободен печат
Легализацијата на марихуаната, како за медицинска така и за рекреативна употреба, продолжува да се шири низ светот, иако евентуалните здравствени ризици (или бенефити), не се...
Еспресо Здравје

Алкални намирници за здраво тело

Слободен печат
Многу болести потекнуваат од киселата средина во телото. На пример хеликобактер пилори опстанува во кисела средина, како и голем дел канцерогени клетки. Доброто во борбата...