Здравје- Page 10 of 68 - Слободен печат

Category : Здравје

Здравје Магазин

Мешавина која моментално ќе ве ослободи од болките во грбот

Слободен печат
Дали на работа премногу седите и поради тоа често ве боли крстот? Ако одговорот е да, тогаш овој рецепт е вистинската работа за вас. Сите...
Здравје Магазин

Зошто најчесто од овој прст се зема крв?

Слободен Печат
Една од најефикасните методи за земање крв е од вена. Тоа им овозможува на специјалистите во лабараторија да земат повеќе крв при анализирање. Земање крв...
Здравје Магазин

Куче возач: Лабрадор менувачот го ставил во рикверц и возел во круг еден час (ВИДЕО)

Слободен печат
Иако возењето на автомобил е резервирано за луѓето, не е невозможно и животното да седне зад волан и да почне да вози. Таков случај се...
Здравје Магазин

Eсенцијални масла кои ќе ви помогнат да ги спречите грипот и настинките

Слободен печат
Бројни студии укажуваат на антибактериските и антивирусните својства на одредени етерични масла. Тоа пред се се масла од еукалиптус, оригано, каранфилче, бадеми, цимет, ѓумбир, лимон,...
Здравје Магазин

Како Старите Грци се справувале со депресијата и со анксиозноста

Слободен печат
Древниот грчки метод на лекување на депресија и анксиозност е заснован на питагорејскиот начин на живот. Овој жиовотен стил вклучува развој на здрави навики, правилна...
Здравје Магазин

Витамини во тегла

Слободен печат
Во периодот на вирози и разни други заболувања треба да се наполни организмот со витамини и минерали. Во овој период кај многу луѓе може да...
Здравје Магазин

Шест знаци кои ви укажуваат дека не јадете доволно зеленчук!

Слободен Печат
Според мерењата на диетичарите и нутриционистите, на возразната личност ѝ треба од 5 до 13 порции овошје и зеленчук во ден, зависно од добата, полот,...
Ви Препорачуваме Жена Здравје Магазин

Анита Гибсон: Читајте ги состојките на козметичките препарати, многу од нив се канцерогени!

Јасмина Кантарџиева Димков
Со Анита Гибсон, нашинка која повеќе од 30 години живее и работи во Лондон, зборуваме на актуелните теми за здрав и младешки изглед и како...
Здравје Магазин

Зошто црвениот кромид е, сепак, подобар од белиот?

Слободен печат
Следниот пат кога ќе одите во набавка на кромид на пазар, дајте му предност на црвениот кромид. Двата видови кромид содржат антиоксиданти, но новите студии...
Здравје Магазин

Утрински еликсир од лимон и куркума

Слободен печат
Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но доколку не јадете индиска храна, тогаш како да го вклучите овој прекрасен зачин во вашта исхрана? Едноставно, зачинете...