Категорија: Забава

Забава Магазин

Спиењето го открива карактерот

Слободен печат
Научниците тврдат дека токму во сонот се огледува карактерот и душевната состојба на човекот. Оној кој многу спие се плаши од животот. Се повлекува во...
Забава Магазин

Сакате луксузно искуство? Посетете го прекрасниот резорт „Jumeirah Vittaveli“ (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Убавината на Mалдивите е позната во целиот свет, како и името на ланецот луксузни хотели „Jumeirah“. Кога овие два концепти ќе се спојат, се добива...
Забава Магазин

ЖИВОТНА ЛЕКЦИЈА: Дали би земале валкана и газена пара?

Слободен печат
Познат говорник одржувал семинар пред голема публика, кога од џебот извадил банкнота од 20 долари и прашал колкумина од присутните би ја сакале таа пара....
Забава Магазин

Музика за мирен сон: Дела од славен композитор ќе ви помогнат да заспиете како бебе

Слободен печат
Истражувањата кои ги спроведоа научниците од британските универзитети „Голдсмит“ и „Шефилд“ покажаа дека делата на овој композитор се вистински приспивни песни. Доколку сакате да ви...
Забава Магазин

Инфографик: Што сѐ Facebook, Apple, Microsoft, Twitter, Google и Amazon знаат за нас

Слободен печат
Бројните скандали во кои Facebook се најде поради злоупотреба на личните податоци на корисниците, го отворија прашањето, колку оваа, а и другите социјални мрежи навистина...
Забава Магазин

Моќен цитат: Биди личноста која го прекинува кругот

Слободен печат
Поучниот цитат на Лори Дескен произлегува од нејзината книга „Малиот Буда“ и е едноставна мудрост за тешките животни прашања. Самата книга е практичен водич за...
Забава Магазин

Влез на плажа во Аруба чини 99 долари, а има и зошто

Слободен печат
Плажа во Аруба која излегува на кристалното Карипско Море е една од најретките и најнесекојдневни атракции за туристите кои доаѓаат во посета на оваа земја....
Забава

Како изгледа животот во вила на еден гувернер

Слободен печат
Гевин Њусом неодамна станал гувернер, што значи дека тој и неговото семејство мора да се преселат таму каде што се извршува функцијата, што во овој...
Еспресо Забава

Приказна за еден остров (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
Зад седум гори и седум мориња, зад седум планини и седум долини се наоѓа еден навистина прекрасен остров. И на островот езеро. И на езерото...
Забава

Дневен весник од кој изникнува цвеќе (ВИДЕО)

Слободен печат
Ако ви звучи неверојатно дека од весник може да настане цвеќе, не ве обвинуваме. Еден од најчитаните дневни весници во Јапонија создаде весник кој во...