Категорија: Технологија

Магазин Технологија

Има атмосфера како Земјата, има ветер, дожд и планини и е едно од најдобрите места во потрагата по живот

Слободен печат
Тим истражувачи од НАСА и Европската вселенска агенција ја објави првата глобална геолошка карта на „Титан“, најголемиот сателит на Сатурн. Астрономите користеле податоци добиени од...
Магазин Технологија

ЗБОГУМ АЈФОН? Нов уред на „Епл“ целосно ќе го замени нивниот најпознат производ

Слободен печат
Американскиот технолошки гигант „Епл“ ќе ги замени своите ајфони со паметни очила во следните десетина години, пренесе порталот „Хапербист“. Потпретседателот на компанијата Марк Роквел, како...
Здравје Магазин Технологија

Претераното купување преку интернет е ментално нарушување, тврдат експертите

Слободен печат
Иако зависноста од купување е одамна призната, таа денес има прилично поинакво значење и обем. Сега, ваквата зависност погодува едно од дваесет лица, пишува „Дејли...
Вести Магазин Свет Технологија

ВНИМАВАЈТЕ НА КАМЕРАТА: Корисници воочиле загрижувачки проблем со мобилната Фејсбук апликација

Слободен печат
Корисниците на iPhone на социјалните мрежи предупредиле на грешка, која ја воочиле на мобилната верзија на Фејсбук. Кај некои од овие корисници автоматски се вклучувала...
Магазин Технологија

Фејсбук избриша 5,4 милијарди лажни профили само оваа година

Слободен печат
Само во 2019 година, Фејсбук избриша 5,4 милијарди лажни профили од својата главна платформа, но се проценува дека има уште милиони невалидни регистрации, според социјалната...
Забава Магазин Технологија

Експлозија на метеор снимена над Сплит (ВИДЕО)

Слободен Печат
Камерите на глобалната метеорска мрежа која се наоѓа на Ѕвезденото село Мосор, во четвртокот вечерта снимиле спектакуларна експлозија на метеори. Како што пренесува Далмација денес...
Магазин Технологија

„Али Баба”: За девет часа на „Денот на самецот” направен промет од 23 милијарди долари

Слободен печат
„Денот на самецот” што како пандан на американските „Црн петок” и „Сајбер понеделник” пред десетина години го промовираше кинеската компанија „Али Баба”, веќе е празник...
Магазин Технологија

5Г-технологиите кои ќе го трансформираат светот

Слободен печат
На десетиот форум Global Mobile Broadband неодамна одржан во Цирих, објавен е документ за осум клучни технологии за кои се предвидува дека ќе имаат значителен...
Магазин Технологија

НЕМА ВЕЌЕ РАЗУБАВУВАЊЕ: Нова алатка открива дали сте користеле фотошоп на вашите фотографии

Слободен печат
Секоја година „Адоуб“ им овозможува на своите инженери малку да се забавуваат со експериментални проекти кои ќе бидат прикажани на конференцијата на компанијата „Макс“. Тие...
Забава Магазин Технологија

Фрижидер кој чини колку една гарсониера! (ФОТО)

Слободен Печат
Еден фрижидер со специфичен дизајн, но и цена од 38.000 евра, ги засени експонантите на повеќе од 500 излагачи во 38 земји на саемот за...