Технологија- Page 5 of 15 - Слободен печат

Category : Технологија

Магазин Технологија

Тужба против најпопуларната игра Фортнајт: Создава зависност како кокаин!

Слободен печат
Родители на две момчиња од 10 и 15 години одлучиле да ја тужат најпопуларната игра Фортнајт поради фактот дека создава зависност. Адвокатската канцеларија „Calex Legal“...
Еспресо Технологија

Дали сте знаеле? Плутата од шампањско лета брзо како „Ф-16“, а меурите се двапати побрзи од брзината на звукот (ВИДЕО)

Слободен печат
Француските научници кои ја проучуваат физиката на шумливиот алкохол, дошле до еден интересен и необичен заклучок. Меурите кои излегуваат од отворена флаша шампањско се со...
Магазин Технологија

ЕГЗОСКЕЛЕТ КОЈ ЧИТА МИСЛИ: Најновото достигнување на науката кое парализираниот Тибо го направи да се чувствува како „првиот човек на месечината“

Слободен печат
Посебно роботско одело кое „чита мисли“ му овозможи на маж со парализирани екстремитети да ги придвижи рацете и нозете, рекоа француските научници, а објави „Индепендент“....
Магазин Технологија

Американските и Руските научници СЕ ЗДРУЖИЛЕ: Прават моќно оружје против ЗАЕДНИЧКИ НЕПРИЈАТЕЛ (ВИДЕО)

Слободен печат
Научниците од националниот истражувачки институт „Корољов“ во Самара, со колегите од институтот „Лебедев“, Руската академија за наука и научниците од Универзитетот Емори во САД направиле...
Магазин Технологија

Од денеска Фејсбук ги крие лајковите, реакциите на објави и бројот на прегледи на видеата

Слободен печат
Откако слична практика во некои земји воведе Инстаграм, од денеска и Фејсбук почнува да ги прикрива лајковите и реакциите на објави на корисниците. Исто така...
Магазин Технологија

НАСА СНИМИЛА КАТАКЛИЗМА ВО ВСЕЛЕНАТА: Вака изгледа кога црна дупка ќе проголта ѕвезда (ВИДЕО)

Слободен печат
Првпат со помош на телескоп на НАСА за лов на планети е забележано како огромна црна дупка уништува ѕвезда. Сателитот на американската вселенска агенција ТЕСС...
Магазин Технологија

„ПРЕДИЗВИКУВА КОШМАРИ“: Еден од најморничавите роботи е пуштен во ПРОДАЖБА (ВИДЕО)

Слободен печат
Го памтите ли робот-кучето чии снимки станаа вирални пред неколку години? Кучето кое може да трча, да се качува по скали и личи на смртоносните...
Магазин Технологија

„Гугл” тврди дека постигнале квантна надмоќ

Слободен печат
Гугл тврди дека го изградиле првиот квантен компјутер за пресметување и решавање проблеми над можностите на најмоќните денешни суперкомпјутери, објави „Фајненшл Тајмс”. Извештајот на истражувачите...
Ви Препорачуваме Магазин Технологија

Пет апликации кои ВЕДНАШ треба да ги избришете од вашиот мобилен телефон

Слободен печат
Смарт-телефоните и покрај сите магични можности кои ги носат во нашиот живот, претставуваат и оптеретување – а ова е листата на апликации која би било...
Магазин Технологија

Новост на Гугл: Интернет-гигантот го менува начинот на следење на вестите

Слободен печат
Најпопуларниот интернет-пребарувач Гугл го менува алгоритмот за пребарување на вести, промена поради која во иднина на врвот на веста ќе се прикажува оригиналниот извор. Со...