21.8 C
Скопје

Категорија: Технологија

Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Првиот твит на основачот на „Твитер“ продаден за 2,9 милиони долари

Слободен Печат
Пред точно 15 години, на 21 март 2006 година, основачот на „Твитер“ Џек Дорси ја објави првата порака или твит на социјалната мрежа. „Само што...
Магазин Магазин слајдер Технологија

„Фејсбук“ во април укинува уште една популарна опција?

Слободен Печат
Социјалната мрежа „Фејсбук“ наскоро ќе исклучи уште една од своите функции која особено „заживеа“ за време на глобалната пандемија. Имено, се работи за опцијата што...
Магазин Магазин слајдер Македонија Технологија

Прва дигитална климатска конференција – #EarthHourMK: Дали природата го возвраќа ударот?

Слободен Печат
Експерти од различни области ќе дискутираат под мотото „Дали природата го возвраќа ударот?“ на првата дигитална климатска конференција која ќе се одржи оваа сабота (27...
Живот Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Купување на Интернет е новата опсесија предизвикана од глобалната пандемија

Слободен Печат
Веб-продавниците бележат огромно зголемување на побарувачката за модни додатоци и облека во изминатата година. Иако поголемиот дел од времето го поминуваме дома, сепак, фактот стои...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Технологија

Дали ќе се воведува нова верзија на „Инстаграм“ за деца под 13 години?

Слободен Печат
Компанијата „Фејсбук“ размислува да лансира нова верзија на својата популарна социјална мрежа „Инстаграм“ која би била специјализирана за деца под тринаесет години, со цел да...
Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Корисниците од целиот свет пријавуваат проблеми со „Instagram“ и „WhatsApp“

Ирена Трајкова
Попладнево, корисниците на популарните социјални мрежи „Instagram“ и „WhatsApp“ низ целиот свет се соочуваат со проблеми кои ги пријавуваат во последниот час на веб-сајтот „DownDetector“....
Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Дали опцијата „Инкогнито“ на „Гугл“ успеа да го измами целиот свет?

Слободен Печат
„Гугл“ тајно собира милијарди информации дневно, за корисниците на Интернет, дури и кога тие ќе преминат на опцијата „Инкогнито“. Таа е вистината за опцијата „Инкогнито“...
Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Кинеските власти ја блокираа апликацијата „Сигнал“

Слободен Печат
Апликацијата за допишување „Сигнал“ се чини дека веќе не функционира во Кина без употреба на виртуелна приватна мрежа или „VPN“ од вторникот наутро, соопштија корисниците...
Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Илон Маск си даде нова интересна титула – „Технокрал на Тесла“

Слободен Печат
Илон Маск се „откажа“ од функцијата главен извршен директор на „Тесла“ и стана „Техно крал“ – „Technoking of Tesla“. Имено, компанијата „Тесла“ при поднесувањето на...
Живот Магазин Магазин слајдер Свет Технологија

Во Египет откриени христијански урнатини кои ја потврдуваат „природата на монашкиот живот“ во тој регион

Слободен Печат
Француско-норвешки археолошки тим откри нови христијански урнатини во пустина во западниот дел на Египет, со што се потврдува дека постоел монашки живот во регионот во...