23.8 C
Скопје

Категорија: Технологија

Магазин Технологија

Не е научна фантастика: СРБИЈА развива автомобил без возач

Слободен печат
Иако можеби звучи како да е научна фантастика, вистина е дека Србија развива автомобил без возач. На проектот моментно се работи во соработка со стручњаци...
Магазин Технологија

Корисниците имаа проблеми со ЈуТјуб

МИА Агенција
Корисниците на еден од најпопуларните интернет страници – ЈуТјуб – пријавија за проблеми при користењето од ноќеска. Тоа го потврди и сајтот Даундетектор (Downdetektor), кои...
Магазин Технологија

Tor пребарувачот сега достапен и за Андроид

Слободен печат
Tor е пребарувач кој не остава трага. Без разлика што и да читате или гледате на Интернет, овој пребарувач ќе ги скрие сите линкови и...
Ви Препорачуваме Магазин Технологија

ДОАЃА 5G: Ќе донесе револуција во функционирањето на нашето општество!

Слободен печат
Денеска, во Скопје, по повод 17 мај – Светскиот ден на телекомуникациите, Македонски Телеком и ФЕИТ објавија партнерство за тестирање на 5G технологија. Македонски Телеком...
Магазин Технологија

НАЈГОЛЕМИ ПРОМЕНИ на Facebook во последниве 8 години. Еве што да очекуваат корисниците! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во текот на годишната „F8“ конференција за програмери во Сан Хозе, Калифорнија, основачот на компанијата „Facebook“, Марк Цукерберг откри низа детали за промените – како...
Магазин Технологија

Како изгледа iPhone од 24.500 долари (ФОТО)

Слободен печат
Пилагодените iPhone модели, декорирани со злато, дијаманти и ретки животински кожи со цена од повеќе илјади долари не се ништо ново… Сепак, Caviar iPhone XS...
Магазин Технологија

Нема повеќе анонимност на интернет: Оваа држава воведува забрана

Слободен печат
Анонимноста на итнернет може да доведе до фатални исходи, поради тоа потребно е да се преземе нешто во врска со тоа. Онлајн коментарите, и покрај...
Магазин Технологија

Смартфоните на Самсунг од 2.000 долари со сериозен проблем – Пристигнале и неколку жалби

Михаило Донев
Веќе неколку лица пријавиле сериозен проблем со користењето на Самсунг Галакси Фолд, а проблемите се однесуваат на преклопливиот екран. Компанијата призна дека примила неколку забелешки....
Магазин Технологија

Ако се уште имате Интернет Експлорер во вашиот компјутер, избришете го веднаш! Еве зошто

Слободен печат
Не е само доволно да не користите Интернет Експлорер, потребно е и целосно да го избришите од вашиот компјутер. Луѓе кои се занимаваат со безбедност...
Магазин Технологија

Најголемите социјални мрежи недостапни ширум светот

Слободен печат
Како што јавуваат светските медиуми, најголемите социјални мрежи не се достапни во повеќе делови од светот. Корисниците ширум Европа, меѓу кои и ние, имаат технички...