Категорија: Технологија

Магазин Технологија

Утре покрај Земјата ќе помине астероид со необичен изглед и големина колку најголемата зграда на Земјата

Слободен печат
Астероидот кој утревечер ќе прелета покрај Земјата се претпоставува дека има пречник меѓу 1,8 и 4,1 км, што значи дека оваа вселенска карпа би можела...
Магазин Магазин слајдер Технологија

„Чесен“ хакер врати 25 милиони во криптовалути кои ги украл две години порано

Слободен печат
Еден „мистериозен“ хакер наводно прво украл 25 милиони долари во криптовалути, за две години подоцна истите да ги врати, пренесуваат повеќе светски медиуми. Податоците кои...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Како работат респираторите и зошто се клучни за спасување на пациентите со коронавирус

Теодора Циклевска
Сите држави во светот во изминатиот период се обидуваат да набават поголем број на респиратори со цел да одговорат на потребите на сѐ поголемиот број...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Белата пустина: Не зафаќа ни еден процент од Сахара, но има пејзаж повеличенствен од пирамидите (ФОТО)

Слободен печат
Делот од египетската пустина Сахара кој се протега покрај либиската граница, поседува еден од највеличествените пејзажи поради кој за момент можете да заборавите дека пирамидите...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Фејсбук додава „грижливи“ емотикони за да даде поддршка во борбата со коронавирусот

Слободен печат
Фејсбук додава неколку нови емотикони во групата со реакции. Новите „грижливи“ емотикони се жолто смајли кое прегрнува црвено срце и пулсирачко виолетово срце. Александру Воица,...
Магазин Магазин слајдер Технологија

И Земјата „пее“: Слушнете го звукот на планетата за време на соларна бура (ВИДЕО)

Слободен печат
Сончевите или соларни бури се нарекуваат и геомагнетни бури, а се јавуваат на целата Зем и можат да траат неколку дена. Тие предизвикуваат зголемување на...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Последната епидемија во Југославија: Мистериозната Вариола вера

Слободен печат
Веројатно е дека повеќето од нас кога ќе ги слушнат зборовите „вариола вера“ помислуваат на големиот југословенски филм од 1982 година или како што критичарите...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Велигден во животинското царство (ФОТО)

Слободен печат
И животните се забавуваат за Велигден. Погледнете ги фотографиите од целиот свет и уживајте во вкусната и забавна „прослава“ на Велигден.  ...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Астронаут кој поминал една година сам во вселената нè советува како да се справиме со самоизолацијата

Слободен печат
Скот Кели, астронаут на НАСА, поминал 340 денови во вселената изолиран од своето семејство и од пријателите. Сега тој сака да ја посоветува светската популација...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Ова е новата Рубикова коцка: Играчка која ќе ја сложат само најпаметните (ВИДЕО)

Слободен печат
Лавос бол (Lavos Ball) е новата Рубикова коцка. Поточно, станува збор за нова тродимензионална играчка во форма на топка, која помага во развојот на пространиот...