Категорија: Технологија

Магазин Магазин слајдер Технологија

Го прашале Ајнштајн како e да се биде најпаметен човек на светот, a тој одговорил: Нe знам, прашајте го Никола Тесла

Слободен печат
Алберт Ајнштајн, еден од најзначајните научници на 20 век, за време на неговиот живот не се сметал за најпаметниот човек на светот. Добитникот на Нобеловата...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Бизарно, но помага: Властите на Сингапур ангажираа роботи кои ќе патролираат низ парковите потсетувајќи ги граѓаните за социјалното дистанцирање! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Сингапур претстави решение со кои властите сакаат да се осигураат дека луѓето ја одржуваат пропишаната социјална дистанца. Владата на Сингапур вчера најави дека на проба...
Забава Магазин Магазин слајдер Технологија

Истражување покажало како со „манипулација“ производителите влијаат врз нашата одлука за онлајн пазарење!

Слободен Печат
Доколку мислевте дека за време на онлајн-пазарење не може никој да ве „измами“, односно да ве наговори на нешто што не го сакате – тогаш...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Запознајте ја Калпија: Реконструирано лицето на жената која живеела пред 7.500 години

Слободен печат
Развојот на технологијата прави науката да напредува на сите полиња и ни носи нови, неверојатни откритија за некои стари пронајдоци. Откриен во 1996 година, черепот...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Уметнички дела со мистериозни пораки: Овие 5 тајни се скриени во познатите слики! (ФОТО)

Слободен печат
Ништо не е како што изгледа. Делата на најголемите сликари кријат неверојатни пораки. Најпознатите дела на големите уметници често кријат тајни од нивниот живот, нивните...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Промени поради коронавирусот: Во ресторан во Холандија келнерите заменети со роботи!

Слободен печат
Ресторан во Холандија почнал да користи роботи наместо келнери со цел да ги намали контактите меѓу луѓето во текот на пандемијата на коронавирус. Роботите ги...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Меган Маркл верува дека кралското семејство ковало завера против неа?

Слободен печат
Бившата војвотка од Сасекс, Меган Mаркл, верува дека постоела завера против неа од страна на членовите на кралското семејство за да се уништи нејзината репутација....
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Технологија

Импланти во мозокот, чипови на черепот: Поврзувањето на луѓето и компјутерите започнува следната година?

Слободен печат
Поврзувањето на мозоците со компјутерите ќе биде единствениот начин да се одржи чекорот со развојот на вештачката интелигенција, тврди Илон Маск. Илон Маск повторно проговори...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Илон Маск го доби шестото дете: Ќе се вика X Æ A-12 Маск и само ќе одлучи кој пол ќе биде!

Слободен печат
Илон Маск (48), основачот на „СпејсХкс“ и „Тесла“, на социјалните мрежи објави дека стана татко по шести пат. Богатиот бизнисмен доби дете со канадската пејачка...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Апликацијата ТикTок стана популарна колку Инстаграм!

Слободен Печат
Апликацијата Тикток бележи огромен раст на популарноста кај корисниците. Платформата за споделување на видео-содржини е многу користена за време на пандемијата од коронавирусот и глобалниот...