-2 C
Скопје

Категорија: Технологија

Магазин Технологија

Кинезите направиле СУПЕР ЛАСЕР: 13 пати подобар од стариот, а еве зошто ќе има ЗЕЛЕНА боја (ВИДЕО)

Слободен печат
Научници од југоисточна Кина велат дека синтетизирале кристал со потенцијал значајно да ги подобри перформансите на ласерот кој се користи во цивилна и воена опрема....
Ви Препорачуваме Магазин Технологија

И ТОА Е МОЖНО: Хакиран профилот на директорот на Твитер, испраќани вулгарни пораки

Слободен печат
Од прифилот на Џек Дорси биле испраќани пораки со вулгарна, расистичка и политички некоректна содржина, речиси до сите негови следбеници....
Магазин Технологија

Оваа популарна апликација можеби инсталирала вирус во вашиот телефон – Избришете ја ако ја имате

Слободен печат
Доколку денеска превземате или отворате PDF документ на вашиот телефон, и тоа го правите со специфичната Android PDF апликација, тогаш ве очекува големо изненадување. Причина...
Магазин Технологија

Досега на пазарот нема ваков смартфон! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во светот има неколку компании за кои со гаранција можеме да кажеме дека ги имаат најдобрите смартфони, сепак добија силна конкуренција од еден кинески производител....
Магазин Технологија

Користите „Bluetooth? Еве зошто треба веднаш да престанете (ВИДЕО)

Слободен печат
Поточно, технологијата што ја земаме здраво за готово денес поврзува сè: од нашите паметни телефони и часовници, преку нашите слушалки и фрижидери, до нашите тостери...
Магазин Технологија

Рускиот робот Фјодор ЗАКАСНИ на работа, ама сепак СТИГНА (ВИДЕО)

Слободен печат
Вселенското летало „Сојуз“, кое го пренесува рускиот робот Фјодор, пристигна на Меѓународната космичка станица (МКС), јавила телевизијата на американската вселенска агенција НАСА. „Контактот е потврден,...
Магазин Технологија

Прв РУСКИ РОБОТ со големина на човек: ФЕДОР одлета во вселената (ВИДЕО)

Слободен печат
Русија лансираше ракета која на Меѓународната вселенска станица носи робот со големина на човек, пренесува Би-би си. Леталото е лансирано од космодромот во Бајконур во...
Забава Магазин Технологија

Телефоните СЕКОГАШ паѓаат на екранот, тоа сега е и докажано – Научниците откриваат ЗОШТО тоа се случува

Слободен печат
Можеби ова не мора да ви го кажуваме и веројатно и сами сте приметиле дека луѓето не можат да го тргнат погледот од својот телефон....
Магазин Технологија

Меѓу македонците најпопуларни социјални мрежи се „Фејсбук“ и „Инстаграм”

Слободен печат
На социјалната мрежа „Фејсбук“ во државава има 1,1 милион корисници , за 100.000 повеќе во однос на минатата година, додека повеќе од 500.000 македонци ја...
Магазин Технологија

Новата Galaxy Note10 серија на паметни телефони официјално претставена во Скопје

Слободен печат
Новата Galaxy Note10 серија е дизајнирана да ги задоволи потребите на најпребирливите бизнис корисници, но и на креативците, овозможувајќи им да го постигнат својот максимум...