Категорија: Технологија

Магазин Технологија

Како Apple успеа да ја изнервира својата конкуренција

Слободен печат
Новата реклама, објавена минатата недела од технолошкиот гигант од Купертин успеа да допре до една од најчувствителните теми што долго време беа критикувани на сметка...
Магазин Технологија

Како изгледал првиот телефонски разговор

Слободен печат
До подемот на интернетот, телефонот беше технологија која брзо се трансформира. Првиот успешен телефонски повик се случи на 10 март 1876 година, а го направи...
Магазин Технологија

Телефонот на Xiaomi ќе биде двапати поевтин од другите произведувачи

Слободен печат
Еден од нив е кинескиот Xiaomi, познат како компанија која има постигнато глобален успех како производител кој испорачува уреди со пониска цена, чија изведба стои...
Магазин Технологија

Call of Duty пристигнува на смартфоните (ВИДЕО)

Слободен печат
Call of Duty Mobile е претставен со видео од кое откриваме дека играчите очекуваат препознатливо мултиплеер искуство, играјќи со култните ликови од франшизата на добро...
Магазин Технологија

Инстаграм ви овозможува да купувате производи без напуштање на апликацијата

Слободен печат
Инстаграм оди малку подлабоко во областа на продавниците што ќе ви овозможи да купите производи без напуштање на апликацијата. Функцијата за купување првично ќе биде...
Магазин Технологија

Смартфоните кои емитуваат најмногу и најмалку зрачење

Слободен печат
За повеќето луѓе денес, нивниот паметен телефон им е во близина 24 часа на ден. Во џебот додека се на работа, во рака кога патуваат...
Магазин Технологија

Apple ги представи новите iPad Air и iPad Mini

Слободен печат
Пред конференцијата закажана за понеделник, Apple претстави нова линија на таблети – 10,5-инчниот iPad Air и 7,9-инчниот iPad mini. Двете доаѓаат со поддршка на Apple...
Магазин Технологија

Black Shark 2 презентиран со Super AMOLED дисплеј за чуствителни на притисок

Слободен печат
Официјално е претставена мобилниот верзија на телефонот Black Shark 2, со значителни подобрувања на екранот и перформансите. Супер AMOLED екранот има големина од 6,39 инчи...
Магазин Технологија

Новиот Xiaomi Mi 9 Explorer Edition пристигнува на крајот од март

Слободен печат
Регуларниот модел Xiamoi Mi 9 е веќе еден од најпопуарните Андроид телефони, а новиот модел што пристигнува и се стреми кон тоа да ги задоволи...