Категорија: Семејство

Вести Ви Препорачуваме Култура Магазин Семејство

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков
Доброутро работни скопјани, и вам манекенки и манекени кои спиете до два часот после пладне во работни денови. Оние кои шетаат кучиња рано насабајле беа...
Магазин Семејство

Како да ја поттикнете детската фантазија

Слободен печат
Детската фантазија е она што детето во вистинскиот свет не го доживува, тоа се настани резервирани само за детскиот свет. Таа ќе го носи детето...
Магазин Семејство

НАШИ МИЛЕНИЦИ: Животната приказна на Нера

Слободен печат
Исфрлена кaко партал во најстудените денови. Не можев да ја оставам, ја хранев, ја покривав секоја вечер, но тоа не беше доволно. Одлучив: Нера ја...
Магазин Семејство

Воспаление на белите дробови кај кучињата и мачките

Слободен печат
Во овие зимски денови кога е постудено и кога имунитетот на миленичињата може да биде намален, да кажеме збор-два и за потенцијалната појава на респираторни...
Магазин Семејство

Од која возраст децата може да ги вклучиме во домашните активности и во кои активности

Слободен печат
На децата треба да им доверуваме домашни задачи бидејќи на тој начин детето се чувствува корисно и почитувано во семејството. Со вклучувањето на детето во...
Магазин Семејство

Во кои бои да го обоите домот според фенг шуи

Слободен печат
Боите не се само декорација, туку многу моќно средство кое вашиот дом може да го претвори во оаза на хармонија и просперитет. Но, пред се,...
Магазин Семејство

Која е идеална возраст за детето да почне да скија и да борда

Слободен печат
Нема идеална возраст за да започнете да ги правите првите чекори на скии: многу зависи од подготвеноста на детето за учење, големината на телото и...
Магазин Семејство

Репортажа: Портофино, најлуксузното гратче во Италија

Јасмина Кантарџиева Димков
Италијанскиот новинар Индро Монтанели еднаш напиша „Портофино е всушност единствен спасен агол на ривиерата“. И навистина е така. Во ова мало гратче секоја фасада од...
Магазин Семејство

Како да ги толкувате детските цртежи? 10 корисни совети што ќе ви помогнат да го разберете детето

Слободен печат
Уште пред да почнат да зборуваат, да одат, или да побараат нешто, вашето детенце црта. Понекогаш тоа „троши“ многу време на цртање, пред да дојде да...
Магазин Семејство

Незгодни прашања кои ќе ви помогнат да откриете дали сте сродни души

Слободен печат
Целосното запознавање на некој важен е целта на односот бидејќи во иднина можеби ве очекува заедничка иднина, соживот или брак. Всушност, компатибилноста е повеќе од...