Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години

Парче од свадбена торта на принцот и принцезата од Велс ќе се најде на аукција – 40 години од нивното судбоносно „да“, пренесува „Hello Magazine“. На денешен ден се случи кралската венчавка, меѓу наследникот на британскиот престол и 20-годишната лејди Дијана Спенсер, на 29 јули 1981 година во лондонската катедрала Свети Павле.Но, нивната бајковита среќа …

Се продава парче од свадбената торта на принцот Чарлс и принцезата Дијана старо 40 години Read More »

На денешен ден – 29 јули

1014.- Во битката на планината Беласица, кај Струмица војската на царот Самоил била поразена од војската на византискиот цар Василиј Втори, кој наредил околу 15 илјади воени заробеници да бидат ослепени, а на секој стоти војник да му се остави по едно око за да ги води другите кај царот Самоил. Потресен од глетката, царот Самоил …

На денешен ден – 29 јули Read More »

На денешен ден – 28 јули

1586.- Томас Хериот од Колумбија ги донесол првите компири во Англија. 1741.- Умрел италијанскиот композитор и виолински виртуоз Антонио Вивалди. Познати негови дела се „L’ estro armonico“ и „Il cimento dell’armonia e dell’inventione“. 1804.- Роден е Лудвиг Фоербах, германски филозоф. Бил под влијание на Хегел, а потоа станал критичар на неговата филозофија. Од делата познати му се „Суштината на христијанството“, …

На денешен ден – 28 јули Read More »

Како е снимен и забранет првиот југословенски порно филм

Хрватски „Index“ во соработка со „Yugopapir“ соопштува приказна од 1987 година за контроверзниот загрепски режисер Звонимир Мајцуг на кого му била одземена работната верзија на порнографскиот филм „Оаза“. Тој напишал книга, која ја прочитал авторот на текстот Жеjко Марковиќ. Јавачот на апокалипсата Звонир Мајцуг Звонимир Мајцуг во 1974 година, започнал интензивно да работи на аматерски …

Како е снимен и забранет првиот југословенски порно филм Read More »

ВИДЕО | Југословенски убиец по кој е снимен филм: Ја масакрирал сопругата, ја чувал нејзината ќерка, а неговата баба го бранела на суд

Стравичното убиство, кое ја потресе цела поранешна Југославија, се случило во селото Горња Биоша кај Хаџиќ во Босна и Херцеговина, во куќата на Халил Џамбас, на 21 март 1985 година, кога Јунуз Кечо, од љубомора, ја масакрирал својата сопруга Расема Фазлибашиќ. Тие велат дека тој успешно се скрил од полициската потера во шумата со помош …

ВИДЕО | Југословенски убиец по кој е снимен филм: Ја масакрирал сопругата, ја чувал нејзината ќерка, а неговата баба го бранела на суд Read More »

На денешен ден – 27 јули

916.- Во Охрид се упокоил Свети Климент Охридски, средновековен писател и педагог, ученик на светите Кирил и Методиј, основоположник на Охридската книжевна школа, прв словенски епископ во Македонија, патрон на градот Охрид и на Македонската православна црква. Роден бил околу 830 – 840 година. 1824.- Роден е францускиот писател Алексадар Дима Синот, кој ги удрил темелите …

На денешен ден – 27 јули Read More »

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век? 

Ако мислите дека вашата баба претерува со народни лекови и премногу форсира јаболков оцет, прочитајте како се лекувале луѓето во 18-тиот век. Кон крајот на 1740-тите, Џон Веслеј, основачот на Методизмот, објавил книга во која се нуди „едноставен и природен начин за лекување на повеќето болести“. Оваа книга била наменета за „обичните луѓе“ за да …

„Натопете тост од бел леб во виски, а потоа ставете го на глава“: Како се лечеле луѓето од разни болести во 18-ти век?  Read More »

ФОТО | Портите на пеколот: Проколнат австриски дворец крие страшно и мрачно минато

Замокот Мушам, сместен помеѓу градовите Салцбург и Клагенфурт, бил изграден од епископите во Салцбург, а во средниот век станал познат како „Замокот на вештерките“.   View this post on Instagram   A post shared by EerieEleganceTM (@eerieelegancetm) Околината е надгледувана од рид висок 1080 метри, за кој се верува дека некогаш бил дом на римската …

ФОТО | Портите на пеколот: Проколнат австриски дворец крие страшно и мрачно минато Read More »

На денешен ден – 26 јули

1847.- Африканската држава Либерија била прогласена за независна република. Уште во 1820 година Либерија ја основале ослободените црни робови, преселени од САД на просторот меѓу Сиера Леоне, Гвинеја и Брегот на Слоновата Коска. 1856.- Во Даблин е роден Џорџ Бернард Шо, британски писател, романсиер, музички и драмски критичар и автор на драми кои му донесоа репутација …

На денешен ден – 26 јули Read More »