Категорија: Ретро

Магазин Магазин слајдер Ретро

75 години од смртта на Хитлер: Го отрул кучето, се оженил со Ева Браун, а еден ден подоцна се самоубил (ФОТО)

Слободен печат
На денешен ден, пред точно 75 години, нацистичкиот лидер и една од најомразените личности во историјата, Адолф Хитлер, се самоубил во бункер само два дена...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Лекција од историјата: Пример за државите да не брзаат со попуштање на мерките воведени поради коронавирусот

Слободен печат
Излегувањето од карантин и прераното попуштање на мерките може да доведе до разорен втор бран, а тоа го докажува и пример од американската историја. Сан...
Магазин Магазин слајдер Ретро

За Султанот Сулејман тоа било љубов на прв поглед: Последната желба на Хурем само ја докажала нивната љубов!

Слободен Печат
Малку кој знае дека прочуената султанка Хурем, сопругата и најголемата љубов на султанот Сулејман, родена е како Александра Анастасија Лисовска. Таа била родена на територијата...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Арета Френклин го објави најголемиот хит во кариерата, Калиопи заврши со снимањето на вториот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешениот ден, 29 април, низ музичката историја го одбележаа неколку настани за кои подетално можете да прочитате во продолжение. 1899 година – Роден е Дјук...
Магазин Ретро

„Black Sabbath“ почнаа турнеја со нов пејач, „Црвена Јабука“ објави двоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешениот ден, 28 април, низ музичката историја го одбележаа неколку значајни настани за кои можете подетално да прочитате во продолжение… 1969 година – Американската група...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Родени се Владо Калембер, Џорџо Мородер и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден, 26 април, во историјата на музиката го одбележаа неколку настани за кои подетално ќе можете да прочитате во продолжение… 1938 година – Роден...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Овој еротски филм ги шокираше Југословенките: Како Швеѓанките ја донесоа сексуалната револуција во Југославија (ВИДЕО)

Слободен печат
Август 1969 година, на телевизиските екрани низ Југославија тогаш за првпат се појави гола жена. Првиот филм на шведскиот режисер Арне Матсон кој Југославија го...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Џо Кокер го објави првиот албум, „Pink Floyd“ постигнаа ненадминлив рекорд и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден, 23 април, го одбележуваат неколку интересни настани низ историјата на музичката историја за кои можете подетално да прочитате во продолжение… 1936 година –...
Магазин Магазин слајдер Ретро

МУЗИЧКИ ВРЕМЕПЛОВ: Дознајте кои настани ја одбележаа музиката низ историјата на денешен ден…

Слободен печат
Денешниот ден, 22 април, низ историјата на музиката го одбележаа неколку важни настани за кои можете подетално да прочитате во продолжение… 1948 година – Роден...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Ретро

Мистеријата на Атлантида: Шест теории за легендарната цивилизација (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Ниту еден митски поим не е толку мистериозен како што е Атлантида, многу напредна цивилизација која исчезнала пред неколку илјади години. Така барем се претпоставува…...