25.8 C
Скопје

Категорија: Ретро

Магазин Магазин слајдер Ретро

ВИДЕО: Како културните дејци во 1973 година го дефинирале феноменот наречен „кафеана“?

Слободен Печат
Деновиве на социјалните мрежи почна да кружи видео од далечната 1973 година кое буди сеќавања за едно сосема поинакво Скопје. Во прилог-извадокот од емисијата „4х7“...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Дали оваа песна на „Битлси“ Џон Ленон ја напишал во одбрана на сексуалноста на Брајан Епстајн?

Слободен Печат
Многумина знаат дека има многу моменти во историјата на „Битлси“ кога членовите на култниот бенд се залагале за бројни социјални неправди низ светот. Без разлика...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Продадени два предмети во сопственост на Винстон Черчил: Имало вртоглави понуди од Велика Британија и Америка

Слободен Печат
Папучите кои некогаш му припаѓале на поранешниот британски премиер Винстон Черчил биле продадени на аукција во Лондон за 32.000 фунти. Станува збор за темносини кадифени...
Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

Решена мистеријата напишана на експресионистичката слика на Едвард Мунк

Слободен Печат
Националниот музеј на Норвешка заклучи дека речиси незабележителниот, но и непријатен натпис на познатото дело „Вресок“ е напишано од самиот уметник Едвард Мунк, соопштија денеска...
Живот Магазин Магазин слајдер Ретро

Незаборавни љубовни приказни што ја сменија историјата

Слободен Печат
Љубовта секогаш е проследена со малку магија, без оглед кога и каде се случува. Едноставно, вашиот свет се менува. Љубовта ги трансформира луѓето. А секоја...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

ФОТО | Познати кои заработуваат и после 50 години од смртта: Се појави листата со најплатените починати ѕвезди за 2020 година!

Слободен печат
Нивните најблиски веќе долги години добиваат пари кои овие ѕвезди „ги заработиле“ дури и по нивната смрт… Одделни светски ѕвезди ниту смртта не ги запрела...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

По атентатот на Кенеди семејството се иселило од Белата куќа преку ноќ: Се вратиле само еднаш во строга тајност

Слободен Печат
На 22 ноември 1963 година, атентатот на американскиот претседател Џон Кенеди го шокираше целиот свет. Сепак, најтешко било за неговото семејство, тие набргу морале да...
Магазин Магазин слајдер Ретро Сцена

Нова теорија на смртта на „кралот на рокенролот“: Елвис Присли не умрел од предозирање со дрога, го убила повреда стара 10 години

Слободен печат
Кога Елвис Присли беше пронајден мртов на подот од бањата во неговата куќа во Грејсленд, „летаа“ шпекулации за тоа што го уби. Легендарниот музичар Елвис...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Заборавената англиска кралица: Владеела само девет дена, а била погубена на 16 години по наредба на нејзин роднина

Слободен печат
Лејди Џејн Греј никогаш не очекувала дека ќе стане кралица, иако била во крвно сродство со тогашниот крал. Таа имала само 15 години кога тоа...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Сè се остварило: За време на подемот на нацизмот новинарка ги запишувала соништата на пријателите. Резултатите биле застрашувачки!

Слободен печат
Откако Хитлер ја освоил власта, берлинската новинарка Шарлот Берад секоја ноќ ја измачувале страотни ноќни мори од кои се будела препотена. Една ноќ, откако се...