5 C
Скопје

Категорија: Ретро

Магазин Магазин слајдер Ретро

Родена е Маргарита Стефановиќ, а убиен е Марвин Геј и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја Балканот го памети по раѓањето на „црната принцеза“, неверојатната Маги од култните „ЕКВ“, додека на светската сцена се одиграа други...
Магазин Ретро

Роден е Ангус Јанг, Џими Хендрикс првпат запали гитара на сцена и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја го одбележаа повеќе работи, меѓутоа, моментот кога легендарниот Џими Хендрикс запали гитара на сцена дефинитивно е нешто што остави голем...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Аница Добра, Ена Беговиќ, Ана Сасо… Седумте култни икони на Југославија кои оставија печат на многу генерации

Теодора Циклевска
Секое време си го носи своето, а овие жени некогаш биле отелотворување на сексапилот на бројни генерации на просторите на поранешна Југославија. Аница Добра (56)...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Родени се Ерик Клептон и Селин Дион, „Леб и сол“ го објавија албумот „Као какао“ и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја го одбележуваат неколку интересни настани, а 30 март најмногу ќе го паметиме по раѓањето на славните Ерик Клептон и Селин...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Зошто докторите против чумата носеле чудни маски со клун?

Слободен печат
За средновековните луѓе чумата била најстрашна позната болест, која убивала луѓе на многу суров и болен начин. На луѓето масовно им отекувале лимфните жлезди, што...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Пред короната Олимписките игри се откажани само трипати: Не ги прекинаа ниту масакрите, ниту терористите!

Слободен печат
Поради епидемијата со ковид-19, Интернационалниот олимписки комитет и официјално го одложи стартот на Летните Олимписки игри што требаше да се одржат во Токио. Откако почнаа...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат
За да се подигне свеста за потребата од социјално дистанцирање во време на пандемијата од коронавирусот, група на американски активисти ги редизајнираа омотите на познатите...
Магазин Магазин слајдер Ретро

ФОТО+ВИДЕО | Мистеријата на Атлантида: Шест теории за легендарната цивилизација

Слободен печат
Ниту еден митски поим не е толку мистериозен како што е Атлантида, многу напредна цивилизација која исчезнала пред неколку илјади години. Така барем се претпоставува…...