Категорија: Магазин

Еспресо Здравје

НАМИРНИЦИ СО НАЈМНОГУ ПЕСТИЦИДИ: Кралот на зеленчукот скоро на врвот

Слободен печат
Благотворното делување на витамините и минералите паѓа во втор план, бидејќи можните негативни последици од делувањето на пестицидите се посилни од користа. Според податоците на...
Забава Магазин

ИЗГЛЕДА КАКО СОВРШЕНО УМЕТНИЧКО ДЕЛО: Портретот кој крие неверојатна тајна! (ВИДЕО)

Слободен печат
Кога ќе ја погледнете фронтално, оваа слика изгледа како еден сосема обичен портрет. Но кога ќе му се приближите и погледнете од страна, тогаш ќе...
Забава Магазин

Фотографија која собра милион лајкови: Мишел Обама со ќерките во Венеција (ФОТО)

Слободен печат
Поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, на својот Инстаграм-профил објави фотографија снимена во Венеција од едно патување на кое била со ќерките Саша и...
Магазин

Охридска свадба за паметење: Александра и Љупчо ги израдуваа болните дечиња (ФОТО)

Слободен печат
„Цвеќињата и бонбоните нека се во форма на детски играчки за да ги израдуваме дечињата од дневните центри“, пишуваше на свадбените покани на Александра и...
Забава Магазин

НЕВЕРОЈАТНА СЛУЧАЈНОСТ: Четирите деца на ова семејство имаат кралски имиња

Слободен печат
Таа добила стотици пораки од своите пријатели кои биле изненадени од коинциденцијата...
Еспресо Здравје

ВНИМАВАЈТЕ: Полово преносливите болести не се пренесуваат само преку сексуални односи

Слободен печат
Освен преку сексуални односи, со полово преносливи болести може да се заразите и на други начини. Во продолжение прочитајте некои од нив. Балсам за усни...
Забава Магазин

„Помрдни се од место“, „чукни во дрво“: Стари народни верувања

Слободен печат
Постојат голем број непишани правила кои се однесуваат на работи кои можат да донесат несреќа или среќа. Во зависност од тоа колку сте суеверни, можеби...
Еспресо Здравје

Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Слободен печат
Британска тинејџерка која боледува од цистична фиброза стана привата личност на светот која е излечена од смртоносна инфекција со помош на генетски модифициран вирус, пренесува...
Вести Жена Магазин Македонија

ИСПОВЕД НА МИЛЕНА: Луѓето не дискриминираат поради бојата на кожата и не гледаат како да сме во циркуз (ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова
Јас сум дете на двајца вљубени, татко ми е од Западна Африка, а мајка ми е по потекло од Ресен. Родена сум во Скопје и...