Категорија: Храна

Магазин Магазин слајдер Храна

Пијан печен компир (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: 750 грама компир 2 лажици маслиново масло 200 мл суво бело вино 5 гранчиња рузмарин сол, црн пипер Подготовка: Загрејте ја рерната на 200...
Магазин Магазин слајдер Храна

Што треба да знаете кога нарачувате мексиканска храна: Една состојка, а девет различни јадења

Слободен печат
Тортилјата е навистина основата на мексиканската кујна, а начинот на кој таа се полни, витка и термички се обработува многу се разликува. Токму од тоа...
Магазин Магазин слајдер Храна

Тава со кромид и свинско месо

Теодора Циклевска
Состојки: 3-4 свински шницли 2 помали главици кромид 3 моркови 500 грама шампињони 2 компира 1 помал рендан домат или доматно пире масло за јадење...
Магазин Магазин слајдер Храна

Сирењето и виното се совршен пар при вистинска средба

Слободен печат
Кравјото, овчото, козјото или мешаното сирење, тврдо или меко, младо или старо – тоа е совршен партнер на виното, бело или црвено, суво или слатко,...
Магазин Храна

Во деновите со високи температури пијте сурутка за да се разладите

Слободен печат
Високите температури веќе станаа секојдневие, па доколку сте во дилема како да се разладите, обидете се тоа да го направите со редовно пиење сурутка. Луѓето...
Магазин Магазин слајдер Храна

Австриски готвач откри во што е тајната на совршена виенска шницла

Слободен печат
Виенската шницла е прочуен австриски специјалитет што се состои од тенко парче телешки бут што се похува. Тајната на вкусната виенска шницла лежи во специјалната...
Магазин Магазин слајдер Храна

Торта која ги буди сите сетила: Раскошен десерт со јагоди во кој секој ќе ужива!

Слободен печат
Фантастичен десерт за целото семејство… Состојки за чоколадниот бисквит: – 4 јајца – 200 грама шеќер – 70 грама путер – 70 грама чоколадо –...
Магазин Магазин слајдер Храна

Гордон Ремзи открива трикови: Шест грешки поради кои оризот ви излегува леплив

Слободен печат
Оризот е одличен како прилог или дел од главното јадење, но многумина несвесно прават одредени грешки при неговото приготвување. Познатиот британски готвач Гордон Ремзи ги...
Магазин Магазин слајдер Храна

Кој бил Васа според кој познатата Васина торта го добила името?

Слободен печат
Васината торта е омилен десерт на многу генерации во регионот. Но дали некогаш сте се прашале – Кој бил тој Васа? Кулинарите велат дека најстариот...
Магазин Магазин слајдер Храна

Цвет погача (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Состојки: 800 грама брашно 200 милилитри млеко 200 милилитри јогурт 3 јајца 200 грама сирење 100 грама маргарин 1 коцка квасец сусам крупна сол ким...